Natalie French helps Oak Harbor win the 4x400 relay as Brenna Rothman (background), who ran an earlier leg, cheers her on.	(Photo by John Fisken)

Natalie French helps Oak Harbor win the 4x400 relay as Brenna Rothman (background), who ran an earlier leg, cheers her on. (Photo by John Fisken)

Oak Harbor beats MV, loses to Arlington / Track

Oak Harbor finished ahead of Mount Vernon but trailed Arlington in a three-team Wesco track meet Thursday, April 18, at Wildcat Memorial Stadium.

The Wildcats edged the Mount Vernon boys 68-66, but lost to Arlington 11-34.

In the girls meet, Arlington topped Oak Harbor 106-43, while the Wildcats swamped the Bulldogs 90-40.

Winning for the Oak Harbor boys were Michael Fisken (discus, 136-02) and Juan Luna-Elliott (long jump, 20-04.75).

Taking first for the Oak Harbor girls were Morgan Pease (400, 1:03.22), Evelyn Osburn (3,200, 12:29.09) and the 4×400 relay team (Brenna Rothman, Natalie French, Jessica Vester, Alex Smith; 4:32.78).

Oak Harbor will compete in the Eason Invitational at 10 a.m. Saturday, April 20, in Snohomish.

Other Oak Harbor results from Thursday

Second, boys: Gabriel Daggett, 300 hurdles, 47.65; Fisken, shot put, 49-02; Michael Gomez, javelin, 150-04.

Second, girls: French, 400, 1:03.25; Osburn, 1,600, 5:54.91; Smith, 3,200, 12:29.1; Sarah Ulam, shot put, 29-03; Jasmine Ford, discus, 94-10; Cami Bristow, javelin, 93-10; Autumn Cocker, long jump, 15-10; 4×100 (Karmyn McKee, Tiana Jackson, Brooke Treichel, Vester), 53.65.

Third, boys: Cooper Billiter, 1,600, 4:45.8; 3,200, 10:39.53; Tyrell Torres, javelin, 138-02; Luna-Elliott, high jump, 5-08; Lincoln Bassett, pole vault, 11.

Third, girls: Maria Dailey, 100, 13.96; Smith, 1,600, 5:58.31; Morgan Roundy, pole vault, 6; Leielle Salinger, long jump, 15-08; 4×200 (McKee, Keziah Rennes, Remi Miller, Lydia Welch), 2:09.34.

Fourth, boys: Caden Leckelt, 400, 55.81; Michael McCauley, 300 hurdles, 52.87; 110 hurdles, 18.65; Gomez, discus, 117-06; Brenden Andersen, long jump, 18-01.5.

Fourth, girls: Salinger, 200, 28.7; Sophia Kowalczyk, 100 hurdles, 20.49; McKee, long jump, 15-06.

Fifth, boys: Leckelt, 200, 24.5; Andrew Lof, 3,200, 15:46.08; Nathaniel Nunez, shot put, 41-05.5.

Fifth, girls: Vester, 100, 14.1; Dailey, 200, 28.99; Jackson, long jump, 15-03.

Sixth, boys: Brandon Parham, 1,600, 4:56.71; Henry Booth, discus, 102-04; Kekoa Alejandro, long jump, 17-09.5.

Sixth, girls: Pease, 200, 29.22; Alyssa Lujan, 100 hurdles, 21.71; Bristow, discus, 77; Rothman, high jump, 4.

Jake Mitten, left, and Gabriel Daggett. (Photo by John Fisken)

Jake Mitten, left, and Gabriel Daggett. (Photo by John Fisken)

Cami Bristow.	(Photo by John Fisken)

Cami Bristow. (Photo by John Fisken)

Michael Fisken.	(Photo by John Fisken)

Michael Fisken. (Photo by John Fisken)

Jasmine Ford.	(Photo by John Fisken)

Jasmine Ford. (Photo by John Fisken)

Michael Gomez.	(Photo by John Fisken)

Michael Gomez. (Photo by John Fisken)

Caden Lecklelt.	(Photo by John Fisken)

Caden Lecklelt. (Photo by John Fisken)

Morgan Pease, left, and Natalie French.	(Photo by John Fisken)

Morgan Pease, left, and Natalie French. (Photo by John Fisken)

Sarah Ulam.	(Photo by John Fisken)

Sarah Ulam. (Photo by John Fisken)

Remi Miller, left, and Lydia Welch.	(Photo by John Fisken)

Remi Miller, left, and Lydia Welch. (Photo by John Fisken)

Shawn Dailey.	(Photo by John Fisken)

Shawn Dailey. (Photo by John Fisken)