Oak Harbor’s Michael Fisken (top) has Snohomish’s Matt Currier in trouble Saturday. Fisken defeated Currier 13-5 in the 220-pound championship match. (Photo by John Fisken)

Oak Harbor’s Michael Fisken (top) has Snohomish’s Matt Currier in trouble Saturday. Fisken defeated Currier 13-5 in the 220-pound championship match. (Photo by John Fisken)

Update: 14 Wildcats earn trip to regional tournament / Wrestling

Fourteen members of the Oak Harbor High School wrestling team, led by champion Michael Fisken, qualified for the regional tournament after placing in their sub-regional meets this weekend.

The Wildcats placed fifth out of seven teams at the boys sub-regional tournament, which doubled as the Wesco 3A North Championships, in Stanwood; while the girls placed 17th out of 33 schools covering all classifications in Bellingham.

Marysville-Pilchuck won the boys title with 344.5 points; Oak Harbor scored 199, two behind Snohomish. The top six in each weight class earned regional berths.

Burlington-Edison captured the girls crown with 217.5 points; the Wildcats tallied 34. The first five in each class go on.

Thirteen Oak Harbor boys head to Edmonds-Woodway for their regional tournament next weekend.

One Wildcat girl advances to the regional meet in Sedro-Woolley.

Fisken (220 pounds) was Oak Harbor’s only champion. The junior, ranked 14th in the Washington Wrestling Report state rankings, defeated Snohomish’s eighth-ranked Matt Currier 13-5 for first.

Blake Servatius (113), Caleb Fitzgerald (126) and Blake McBride (145) all took second.

Servatius lost 5-2 to Fernie Vasquez of Everett in the match for first place.

Fitzgerald, ranked 11th, dropped his title match to ninth-ranked Stephen Erosa of Everett by a fall.

Top ranked and two-time state champion Mason Phillips of Stanwood beat fifth-ranked McBride with a third-round fall in the title bout.

Nathaniel Nunez (285) was third; Jakob Dailey (120) and Ethan Pace (170) took fourth; Jamal Graham (106) and Hayden Campbell (285) were fifth; and Shamus Warden (113), Chase Ogden (120), Shingo Johnston (145) and Aaron Fletcher (160) all placed sixth.

Tayvion Shaw (152) finished seventh and is an alternate.

Elizabeth Clairmont (125) took fourth in the girls sub-regional, and Autumn Coker was eighth in the same class.

Oak Harbor Boys

106, Jamal Graham (fifth place): bye; lost 8-6; lost by fall; bye; won 8-2; lost 5-3.

113, Blake Servatius (second): bye; won by fall, :54; won by fall, 1:52; lost 5-2.

113, Shamus Warden (sixth): lost by fall, 1:13; bye; won 12-2; won by fall, 2:31; lost by fall, :33; lost by fall, 4:04.

120, Jakob Dailey (fourth): bye; won by fall, 5:53; lost 5-2; won 8-3; lost 5-2.

120, Chase Ogden (sixth): won 9-5; lost by fall, :23; won 8-7; won by fall, 4:43; lost 8-3; lost by fall, 2:37.

126, Caleb Fitzgerald (second): bye; won by fall, 3:18; won 8-6; lost by fall, 3:03.

126, Hunter Hogarth: lost by fall, 1:52; lost by fall, 1:43.

132, Nicholas Morris: lost by fall, :17; lost by fall, 4:05.

132, Giovanni Ribay: won by fall, 2:32; lost by fall, 1:32; lost by fall, 2:58.

145, Blake McBride (second): bye; won by fall, 1:45; won 2-1; lost by fall, 4:39.

145, Shingo Johnston (sixth): won by fall, :40; won 11-6; lost by fall, 4:47; lost by injury default.

152, Tayvion Shaw (seventh): won 15-2; lost by fall, 3:10; won by injury default; lost by fall, 2:41; won 3-0.

160, Aaron Fletcher (sixth): won by fall, 4:24; lost by fall, :56; won 5-0; won 6-0; lost by fall, 4:43; lost by fall, 4:59.

160, Noah Hangan: lost by fall, :27; lost by fall, 2:06.

170, Ethan Pace (fourth): won by fall, 2:54; won 2-0; lost by fall, 1:17; won by fall, 3:19; lost 1-0.

170, Henry Booth: lost by fall, 1:03; bye; lost by fall, 2:13.

220, Michael Fisken (first): bye; won by fall, :47; won by fall, 4:49; won 13-5.

220, Nathan Kolden: lost by fall, :29; bye; lost by fall, 2:04.

285, Nathaniel Nunez (third): bye; won by fall, 1:57; lost by fall, 4:40; won 4-3, won 3-1.

285, Hayden Campbell (fifth): bye; lost 10-4; bye; bye; lost 4-3; won 6-4.

Oak Harbor Girls

110, Ella Erikson: bye; lost 12-5; bye; lost 7-1.

115, Adelina Lopez: lost by fall; bye; lost 8-3.

125, Elizabeth Clairmont (fourth place): bye; won by fall; won by fall; lost by fall; win 15-7; lost by fall.

125, Autumn Coker (eighth): won by fall; lost by fall; bye; won by fall; won by fall; lost by fall; lost by injury default.

130, Grace Chargualaf: bye; lost by fall; bye; won by fall; lost by fall.

170, Cheyanne Winchester: lost by fall; bye; lost 4-2.

Caleb Fitzgerald, right, locks up with Stephen Erosa of Everett in the title match.	(Photo by John Fisken)

Caleb Fitzgerald, right, locks up with Stephen Erosa of Everett in the title match. (Photo by John Fisken)

Blake McBride looks for an opening in his championship bout with Stanwood’s Mason Phillips.	(Photo by John Fisken)

Blake McBride looks for an opening in his championship bout with Stanwood’s Mason Phillips. (Photo by John Fisken)

Blake Servatius, left, tries to control Fernie Vasquez of Everett in the match for first place.	(Photo by John Fisken)

Blake Servatius, left, tries to control Fernie Vasquez of Everett in the match for first place. (Photo by John Fisken)

More in Sports

Deception Pass Sail and Power Squadron sponsors Boater Education Card class

Skippers can earn their Washington State Boater Education Card through America’s Boating… Continue reading

“Partner in Command” seminar offered / Boating

A free seminar, “Partner in Command,” will be offered from 10 a.m.… Continue reading

Photos of Race the Reserve

Attached are some photos of the 2018 Race the Reserve Saturday, Aug.… Continue reading

Runners handle weather in Race the Reserve

There was rain at the beginning, sunshine at the end and a… Continue reading

WIAA forms committees to seed state playoffs / Football

Changes are coming to the Washington state high school football playoffs. The… Continue reading

Carr aims for stability in Coupeville program / Football

Marcus Carr hopes the Coupeville High School football coaching elevator has a… Continue reading

Oak Harbor grad named assistant coach at UCSD

2011 Oak Harbor High School graduate Adrianna Royal has been named new… Continue reading

Steckman guides Renaissance to 1st place / Sailing

Skipper Dave Steckman raced Renaissance to the best time in the Oak… Continue reading

Conditioning program builds more than muscles

“To get bigger, faster, stronger.” Oak Harbor High School rising seniors Jeff… Continue reading

Most Read