Winter athletes receive letters, awards, league honors

While the coronavirus put the brakes on spring sports, it did not stop winter athletes from completing their seasons. Below is a list of Oak Harbor and Coupeville high school letter and team award winners.

Oak Harbor Swim and Dive

Coach: John Chargualaf.

Record, 4-7; 4-6, seventh in Western Conference.

Senior lettermen: Ridgely Briddell, Kyle Guevarra, Micah Franklin, Andrew Lof.

Juniors: Cameron Hoppock, Caden Leckelt, Tyler Mattson, Jake Mitten, Tyeson Neal, Sam Noel, Gage Powers, Riley Williamson, Lawrence Zapanta.

Sophomores: John Blankman, Charles Brooks, Aidan Golden, Chandler Landolt, Austin Hoppock, Ralph Ramier, Elias Thompson.

Freshmen: Jordan Fay, Kyle Huang, Benjamin Roll, Jacob Swanson, Benjamin VonGrey.

Team awards: Franklin, Most Valuable Swimmer, Captain; Lof, Captain, Leadership; Austin Galletta, Captain, Leadership; Fay, Most Improved Diver; VonGrey, Most Improved Swimmer; Guevarra, Most Inspirational

League honors; Franklin, first-team Wesco North 200 individual medley, 100 butterfly.

State participants: Fay, 17th, diving; Blankman, 22nd, diving.

Coupeville Girls Basketball

Coach: Scott Fox.

Record: 12-7; 6-3, second in North Sound Conference.

Senior letter winners: Hannah Davidson, Avalon Renninger, Scout Smith, Tia Wurzrainer.

Juniors: Mollie Bailey, Chelsea Prescott.

Sophomores: Anya Leavell, Audrianna Shaw, Kyle VanVelkinburgh, Izzy Wells.

Freshmen: Maddie Georges, Nezi Keiper, Carolyn Lhamon.

Team awards: Smith, Most Valuable Player; Davidson, Defensive Player of the Year; Prescott, Offensive Player of the Year; Renninger, Most Inspirational.

League honors: Smith, first team; Davidson, second team; Prescott, honorable mention; Wurzrainer, Sportsmanship.

Note: Davidson led the league in rebounding — 92 (10.2 average) in conference play, 158 overall (8.3).

Oak Harbor Girls Basketball

Coach: Jon Atkins.

Record: 7-13; 1-13, 14th in Western Conference.

Senior letter winners: Mikaela Cortez, Jasmine Ford, Anna Jones, Olivia Waite.

Juniors: Evelyn Osburn, Anabel Thayer.

Sophomores: Chloe Frank, Tiana Jackson, Grace Waite.

Freshman: Paige Fortin.

Team awards: Cortez, Offensive Player of the Year; Ford, Defensive Player of the Year; Tessa Hughes, Most Improved; Jackson, Most Inspirational; Jones, Miss GLUE.

League honors: Cortez, honorable mention; Ford, honorable mention.

Coupeville Boys Basketball

Coach: Brad Sherman.

Record: 6-13; 2-7 in North Sound Conference, fifth place.

Senior lettermen: Jered Brown, Koa Davison, Mason Grove, Gavin Knoblich, Jean Lund Olsen, Jacobi Pilgrim, Chris Ruck, Sean Toomey-Stout, Ulrik Wells.

Sophomores: Xavier Murdy, Hawthorne Wolfe.

Managers: Aram Leyva, James Wood.

Team awards: Grove, Offensive Player of the Year; Davison, Defensive Player of the Year; Ruck, Heart of the Wolfpack Award; Toomey-Stout, Wolf Way Player of the Year.

League honors: Grove, second team.

Oak Harbor Boys Basketball

Coach: Nate Sullivan.

Record: 1-19; 0-14, 15th in Western Conference.

Senior lettermen: Jerome Dones, Garrett Levell, Joshua Pendleton.

Juniors: Cameron Asinsin, Izayah Jannini, Matt Kelley, Mason Myers.

Sophomores: Shawn Day, Gage McLeod, Will Rankin, Jordan Ronning, Kenneth Tofah, Kaito White.

Freshmen: Brock Boyer, Shane Warden.

Manager: Lucy Nowlin.

Team awards: Kelley, Captain; McLeod, Captain; Rankin, Most Inspirational.

Oak Harbor Boys Wrestling

Coach: Larry Falcon.

Record: 9-8; 0-6, seventh in Wesco North.

Senior lettermen: Evan Beerbower, Luke Golden, Jamal Graham, Noah Hangan, Derek Jacques, Ivan Snyder, Shamus Warden.

Juniors: Nathan Kolden, Zachary Badaouie.

Sophomores: Timothy Luttrell-Dinger, Zachary English, Timothy Powers, Derek Salazar-Leyva, Jaden Scott, Cole Valdez.

Freshmen: Ezekiel Egli, Miles Erikson.

Team awards: Warden, Captain; Graham, Captain; Egli, Coaches’ Award; Beerbower, Cor Aut Mors; Scott, Most Improved.

State qualifier: Graham, 132 pounds.

Oak Harbor Girls Wrestling

Coach: Brian Farmer.

Record: 1-6.

Senior letter winners: Barrett Chowning, Maria Dailey, Samantha Davis, Ella Erikson, Ofelia Velasco, Adrionne Yelle.

Juniors: Abigail Correa-Cruz, Adelina Lopez.

Sophomores: Aly Grose, Haven Lemme, Gabriela Suarez Flores.

Freshman: Christiana Frank.

Team awards: Dailey, Most Valuable Wrestler; Chowning, Most Inspirational; Frank, Most Promising; Erikson, Captain.

Note: Correa-Cruz and Lopez will be next year’s captains.

State qualifier: Dailey, sixth at 155 pounds.

More in Sports

Oak Harbor High School Wildcat sailors compete this weekend in the NWISA Fleet Race Championships. (Photo by Shawn O’Connor Oak Harbor)
Wildcat sailors headed to championships

By Shawn O’Connor for the Whidbey News-Times The Oak Harbor High School… Continue reading

The South Whidbey boys team, from left to right include Aidan O’Brien, Cooper Ullman, Aidan Donnelly, Thomas Simms and Reilly McVay. Photo by Matt Simms.
Falcons cross country make history with state win

It was the first time the SWHS boys cross country team finished in first place at the state meet.

Members of the Oak Harbor High School Sailing team are, from left to right: Top row, coach Shawn O’Connor, Liam Chapman (‘22), Ryan Metz (‘22), Ben Servatius (‘22), Thomas Buys (‘22), Andrew Buys (‘21). Bottom row, Emelia Boilek (‘22), Anna Servatius (‘24), Allison Bailey (‘23), Shelby Lang (‘23). Photo by Denise Buys
Wildcat sailors 6th in championships

The Wildcats will continue their season with a North Sound fleet race scrimmage next Saturday.

Photo by John Fisken
Wildcats maintain perfect record

Oak Harbor High School junior Luke Vrabel pitches against Mount Baker Mountaineers… Continue reading

Photo by John Fisken
‘Cats trample Lynden Christian

Oak Harbor’s varsity soccer team won Monday’s home non-conference game against Lynden… Continue reading

The Wildcat sailors competed against the Ballard Beavers Saturday. Although the Oak Harbor team suffered their only loss of the season against Ballard, the team is headed to Olympia next weekend to compete for a chance to advance to the National Championships. Photo by Shawn O’Connor.
Wildcat sailors compete in Olympia next weekend

The team is looking for a chance to compete for the National Championships.

Sophomore Anna Myles defense

Coupeville Wolves
Kicking off the season with a win

Oak Harbor High School track and field hosted Anacortes Wednesday. The Wildcats… Continue reading

Wildcat Sailing Club
Riding a wave of wins

Wildcat sailing team maintains its perfect win record

Oak Harbor High School’s sailing team continued its winning ways Saturday with a victory against the Sehome Mariners. Photo by Shawn O’Connor
Oak Harbor Wildcat sailing team racks up wins against Bellingham, Sehome

The Oak Harbor Wildcats sailing team continued its perfect season this past weekend.

Coupeville Track - Photo by John Fisken
Coupeville's track and field team kicked off spring sports Thursday, March 4. The Wolves hosted the Northwest 2B/1B League season opener at Mickey Clark Stadium.
Sports back on track for CHS

Coupeville Hight School’s Ja’Kenya Hoskins rounds the track during the season opener… Continue reading

Oak Harbor girls softball team members are allowed to workout together under current COVID-19 restrictions, but are not yet allowed to return to formal practices and competition. School sports may resume this month if Island County and others in the North region can move into Phase 2. Photo by Emily Gilbert/Whidbey News-Times
Athletic directors ‘cautiously optimistic’ for return of sports

School sports may be starting this month for Island County athletes if COVID-19 conditions are met.

year in review-teaser
Year in review: Whidbey athletes create highlights despite coronavirus

COVID-19 cut a big chunk out of the 2020 sports schedule, but… Continue reading