Coupeville’s Lindsey Roberts races to first place in the 100 hurdles. She also took first in the 200 at the Island Jamboree Thursday. (Photo by John Fisken)

Coupeville’s Lindsey Roberts races to first place in the 100 hurdles. She also took first in the 200 at the Island Jamboree Thursday. (Photo by John Fisken)

Wildcats, Wolves tune up for season at jamboree / Track

The Oak Harbor and Coupeville high school track teams, along with South Whidbey, competed in the Island Jamboree at Wildcat Memorial Stadium Thursday, March 14.

Oak Harbor and Coupeville begin the regular season at home Thursday, March 21. The Wildcats host Marysville-Pilchuck and Archbishop Murphy at 3:30 p.m., while the Wolves take on North Sound Conference foes South Whidbey and Granite Falls at 4 p.m.

Oak Harbor won 10 events at the jamboree: Michael Fisken (shot put, 43-01; discus, 125-04), Dallas Riddle-Stevens (1,600, 4:49.27; 800, 2:15.9), Lincoln Bassett (pole vault, 8), Matt Kelley (triple jump, 35-00.5), Alexis Smith (800, 2:38.1), Jasmine Ford (discus, 88-03), Cami Bristow (javelin, 95-01) and Autumn Coker (high jump, 4).

Coupeville claimed 11 firsts: Danny Conlisk (200, 23.78; 400, 51.28), Sean Toomey-Stout (javelin, 140-09; long jump, 19-09.5), Jean Lund Olsen (100, 11.55), Lindsey Roberts (200, 28.89; 100 hurdles, 16.37), Maya Toomey-Stout (100, 13.78; long jump, 15-05), Mallory Kortuem (400, 1:03.97) and Emma Smith (shot put, 30-10).

Other Oak Harbor results

Second: Ralph Ramier, 800, 2:16.65; Gabriel Daggett, 110 hurdles, 17.81; Nathaniel Nunez, shot put, 42; Michael Gomez, javelin, 136-03; Kelley, high jump, 5-06; Juan Lua-Elliott, long jump, 19-04.75; 4×400 boys relay (Joseph Ralston, George Dailey, Josh Stone, Luke Turner), 3:57.68; Tiana Jackson, 100, 14.31; Natalie French, 400, 1:04.29; Coker, long jump, 15-04; Evelyn Osburn, 800, 2:50.59; Smith, 1,600, 5:50.59; Sarah Ulam, shot put, 28-08.5; Bristow, discus, 84-06.

Third: Jeremiah Dailey, 100, 11.99; Caden Leckelt, 400, 54.51; Stone, 800, 2:19.07; Cooper Billiter, 1,600, 4:59.59; Michael McCauley, 110 hurdles, 20.64; Gomez, discus, 104; Brooke Treichel, 100, 14.36; Morgan Pease, 400, 1:04.41; Osburn, 1,600, 6:03.18; Ford, shot put, 26-01.5; Issis Foster-Suyat, discus, 76-01.

Fourth: Jake Mitten, 200, 26.09; Ralston, 400, 54.62; Billiter, 800, 2:19.31; Ramier, 1,600, 5:04.29; Sterling Bassett, 110 hurdles, 21.82; Nunez, discus, 98-03; Tyrell Torres, javelin, 120; Chandler Landolt, high jump, 5; Brenden Andersen, long jump, 17-10; Karmyn McKee, 100, 14.49; Courtney VanGiesen, 400, 1:07.94; Halle Lemme, shot put, 24-05; discus, 75-03; Jackson (tie), long jump, 14-05; Pease (tie), long jump, 14-05.

Other Coupeville results

Second: Ja’Tarya Hoskins, 100 hurdles, 18.41; Kortuem, pole vault, 6-06.

Third: Ryan Labrador, shot put, 39-06; Koa Davison, high jump, 5-04; Liem Solow, pole vault, 6-06; Ja’Kenya Hoskins, 200, 29.8; long jump, 15-02; Lucy Sandahl, 800, 2:56.64; Raven Vick, javelin, 82-03.

Fourth: Ja’Tarya Hoskins, 200, 30.13; Catherine Lhamon, 800, 2:57.13; Aurora Cernick, javelin, 57-11.

Megan Behan.	(Photo by John Fisken)

Megan Behan. (Photo by John Fisken)

Koa Davison.	(Photo by John Fisken)

Koa Davison. (Photo by John Fisken)

Dallas Riddle-Stevens.	(Photo by John Fisken)

Dallas Riddle-Stevens. (Photo by John Fisken)

Michael Fisken. (Photo by John Fisken)

Michael Fisken. (Photo by John Fisken)

Ja’Kenya Hoskins.	(Photo by John Fisken)

Ja’Kenya Hoskins. (Photo by John Fisken)

Matt Kelley.	(Photo by John Fisken)

Matt Kelley. (Photo by John Fisken)

Caden Leckelt.	(Photo by John Fisken)

Caden Leckelt. (Photo by John Fisken)

Logan Martin.	(Photo by John Fisken)

Logan Martin. (Photo by John Fisken)

Maya Toomey-Stout.	(Photo by John Fisken)

Maya Toomey-Stout. (Photo by John Fisken)

Jean Lund Olsen.	(Photo by John Fisken)

Jean Lund Olsen. (Photo by John Fisken)

Christopher Ruck. 	(Photo by John Fisken)

Christopher Ruck. (Photo by John Fisken)

Alex Smith.	(Photo by John Fisken)

Alex Smith. (Photo by John Fisken)

Keahi Sorrows.	(Photo by John Fisken)

Keahi Sorrows. (Photo by John Fisken)

Grace Waite.	(Photo by John Fisken)

Grace Waite. (Photo by John Fisken)

More in Sports

More records tumble as Wolves qualify 10 for state / Track

The Coupeville High School track team set three school records on the… Continue reading

Wolves face perennial power Montesano in 1st round of state tournament / Softball

It will be blue collar Coupeville against 1A softball royalty in the… Continue reading

Oak Harbor sends 6 to state / Track

Three individuals and one relay team from the Oak Harbor High School… Continue reading

Dean signs to play for Edmonds / Volleyball

Oak Harbor High School senior Ceirra Dean signed a letter of intent… Continue reading

Yeah Dogg, Sojourn claim top spots / Sailing

Yeah Dogg skippered by Chad Holcomb and Sojourn skippered by Bruce Eastman… Continue reading

More school records fall; 3 Wolves qualify for state / Track

Three Coupeville High School track athletes qualified for the state meet and… Continue reading

Wolves qualify for state tournament / Softball

After heartbreaking near misses the past two years, the Coupeville High School… Continue reading

Luna-Elliott qualifies for state / Track

Juan Luna-Elliott earned a state berth and several other Oak Harbor High… Continue reading

Wolves knocked out of bi-district tournament / Tennis

Coupeville juniors Avalon Renninger and Tia Wurzrainer lost in the opening round… Continue reading

Most Read