Wildcat runners place first / Cross country

Oak Harbor High School cross country runners finished first in both the boys and girls races in a five-team meet Wednesday, Oct. 4, at Arlington’s River Meadow Park, but it wasn’t enough to lift the Wildcats to team victories.

Arlington, ranked 10th in the latest 3A state poll, won the boys race, edging Oak Harbor 32-38. Mariner (84), Mount Vernon (101) and Cascade (104) trailed.

Twelfth-ranked Arlington also won the girls meet, tallying 36 points and outdistancing Mount Vernon (57), Oak Harbor (70), Mariner (76) and Cascade (119).

Oak Harbor (36) did win the junior varsity boys race over Arlington (45), Mount Vernon (51) and Mariner (107). There was no girls JV race.

Oak Harbor’s Dallas Riddle-Stevens (17:17.4) and Tyler Grehan (17:20.1) finished 1-2 in the boys race, but Arlington placed five runners in the top 10 to take the team win.

In the girls race, Wildcat Alex Smith (19:44.7) took the crown, and her sister Megan Smith (21:0.4) finished fifth.

Josh Stone (19:14.34), Dylan Sanchez (19:34.1), John Pope (19:35.2) and Micah Franklin (19:39.9) placed fourth through seventh to power the Wildcats to the JV boys win.

Oak Harbor competes at the Bill Kehoe South Sound Invitational Saturday, Oct. 7, at St. Martin’s University in Lacey.

Oak Harbor results at Arlington

Varsity boys (56 runners): 1, Dallas Riddle-Stevens, 17:17.4; 2, Tyler Grehan, 17:20.1; 8, Michael Lym, 18:14.6; 9, Joseph Ralston, 18:20.3; 18, Cole Fishburn, 18:54.4; 20, Chris Brooks, 18:56.6; 28, Ethan Colson, 19:21.5.

Varsity girls (98): 1, Alex Smith, 19:44.7; 5, Megan Smith, 21:09.4; 18, Riley Grace Borden, 22:22.6; 24, Alora Caillier, 22:43.3; 34, Brenna Rothman, 23:38.2; 44, Stephany Flores, 24:43.2; 50, Megan Keating, 25:03.3; 54, Sophia Mischke, 25:38.8; 63, Madison Korneli, 26:48.7; 64, Kalie Pearcy, 27:00.6; 82, Morgan Hall, 30:10.2; 91, Cienna Brenner, 32:04.1.

JV boys (77): 4, Josh Stone, 19:14.34; 5, Dylan Sanchez,19:34.1; 6, John Pope, 19:35.2; 7, Micah Franklin, 19:39.9; 14, Hunter Hogarth, 20:13.4; 17, Peyton Horn, 20:15.4; 23, Brandon Parham, 20:39.7; 24, Jacob Dailey, 20:40.9; 26, Jack Rowley, 20:45.4; 39, Isiah VandeGriend, 21:47.7; 43, Luke Turner, 21:54; 46, Garrett Levell, 22:13.7; 48, Andrew Ralston, 22:24.6; 50, Jeremiah Dailey, 22:27.7; 53, Joey Ledgerwood, 22:42.3; 69, Casey Towsley, 25:19.7; 70, Pablo Closson, 25:23.8; 71, Andres Sanchez, 25:24.4; 73, Brennon Sanchez, 25:46.1; 75, Travis Napier, 26:06.2; 76, Joseph Hurt, 26:20.3.

More in Sports

Columbia Basin whips Wolves in state title game / 15U Babe Ruth

It was a tough way to end a good season. The Coupeville… Continue reading

Coupeville plays for state title Saturday / 15U Babe Ruth

Playing in triple-digit temperatures, the Coupeville Babe Ruth baseball team split the… Continue reading

Oak Harbor hosts San Juan 24 championships / Sailing

The 2018 San Juan 24 North American Championship, hosted by the Oak… Continue reading

North Whidbey takes 5th in state tournament / 8-10 softball

Losses Tuesday and Wednesday, July 10 and 11, eliminated the North Whidbey… Continue reading

Coupeville finishes summer season / 18U baseball

The Coupeville High School 18U baseball team competed in its second and… Continue reading

Spring high school athletes receive letters, awards

The Oak Harbor and Coupeville high school athletic departments finished up the… Continue reading

Stone chosen for tour team / Basketball

Coupeville High School graduate Makanna Stone, a rising junior at Whitman College,… Continue reading

Sapp, Shaffer win scramble / Golf

Whidbey Island’s Sue Sapp and Jessi Shaffer teamed-up to win the White… Continue reading

Conlisk, Fisken qualify for Junior Olympics / Track and field

Coupeville’s Danny Conlisk and Oak Harbor’s Michael Fisken each qualified for the… Continue reading

Most Read