Coupeville’s James Steller crosses the finish line of the half marathon during the running of the Race the Reserve Saturday. (Photo by Jim Waller/Whidbey News-Times)

Coupeville’s James Steller crosses the finish line of the half marathon during the running of the Race the Reserve Saturday. (Photo by Jim Waller/Whidbey News-Times)

Runners handle weather in Race the Reserve

There was rain at the beginning, sunshine at the end and a whole lotta sore muscles in between at the Race the Reserve Saturday, Aug. 11, in Coupeville.

The event, organized by the parents of the Coupeville High School class of 2019 to raise money for senior night activities, included a marathon, marathon relay, half marathon, 10K and 5K.

In all, 320 signed up and 258 completed the course.

Sean Celli of Black Diamond captured the marathon in 3:21:20.9. Candice Appleby of Langley finished first among females and seventh overall in 4:27:19.1.

Oak Harbor’s Jay Jones led local runners by taking fourth in 3:55:06.9 in the field of 22.

In the marathon relay, Seattle’s N. Sharkitects led the way in 3:31:20.1. Oak Harbor’s O. Hill! was third out of six teams in 4:09:17.2.

Woodinville’s Piotr Chadovich was the half marathon winner in 1:21:17.9. Everett’s Claire Gilfillan crossed the finish line first among women and 12th overall in 1:44:29.3.

Local runners were topped by Oak Harbor’s Rich Frazier, who placed sixth in 1:38:14.3, and Kaytie DeMaio, who was 26th and 10th among women in 1:56:51.4.

The 10K winner was Stefon Naquin of Bellingham in 43:55.5. Heather Blevins from Granbury, Texas, was the first female finisher and third overall in 45:11.6.

Oak Harbor’s Anthony Prater was fourth in 49:19.8 and Coupeville’s Helene Lhamon was 12th in 56:49 to pace the local men and women.

William Pearson was first in the 5K out of 97 in 20:10.5. Anna Sajer of Salt Lake City placed seventh overall and first among women in 22:42.8.

Among local runners, Coupeville’s Dawson d’Almeida was second in 21:21.7, and Jenn Wynn placed 14th in 25:28.6.

(The hometown of some competitors was not included in the results; therefore, those finishers may not appear in the listings of local runners below.)

Marathon

Top 10: 1, Sean Celli, Black Diamond, 3:32:20.9; 2, William Dolde, Clinton, 3:29:58.1; 3, Kevin McCaffrey, Seattle, 3:51:37.2; 4, Jay Jones, Oak Harbor, 3:55:06.9; 5, Andrew Bowes, Bothell, 4:13:28.2; 6, David Appleby, Langley, 4:27:19.1; 7, Candice Appleby, Langley, 4:27:19.1; 8, Christopher Miller, Moscow, Idaho, 4:29:24.5; 9, Bobbi Scott, Chapin, S.C., 4:48:40.4; 10, Chuck Davis, Chapin, S.C., 4:48:443.2.

Other female finishers: 11, Melissa Ord, Olympia, 4:50:42.1; 12, Kara Phipps, Tacoma, 4:55:54; 16, Linda Adesanya, Little Elm, Texas, 5:48:53.2; 17, Karen Michelsen, Toronto, 6:04:04.2; 19, Lori Lucas, New Castle, Ind., 6:14:44.5.

Other local finisher: 14, Mike Pruyne, Oak Harbor, 5:07:56.7.

Half marathon

Top 10: 1, Piotr Chadovich, Woodinville, 1:21:17.9; 2, Avery Geisbuhler, Bowling Green, Ohio, 1:32:52; 3, Ryan Stueber, Auburn, 1:34:24.5; 4, Daniel Trombly, Perrysburg, Ohio, 1:42:49.7; 5, Kevin Mcfeely, San Jose, 1:35:17.1; 6, Rich Frazier, Oak Harbor, 1:38:14.3; 7, James Steller, Coupeville, 1:39:13.8; 8, Evan Bush, Bellingham, 1:42:02.1; 9, Jay Stringer, Seattle, 1:42:16.6; 10, Tim Brooks, Oak Harbor, 1:43:13.1.

Top 10 females: 1 (12th overall), Claire Gilfillan, Everett, 1:44:29.3; 2 (13) Lauren Graham, Bellaire, Texas, 1:44:58.8; 3 (14), Natalie Fuller, Seattle, 1:45:39.2; 4 (15), Erin Hoess, Vancouver, 1:45:43.8; 5 (17), Natalie Wilson, Rocklin, Calif., 1:46:39.3; 6 (19), Jodi Hummer, Hinsdale, Ill., 1:51:00.8; 7 (21), Rachelle Tomie, New York, 1:54:09.5; 8 (23), Chelsea Myntti, Bellingham, 1:54:40.7; 9 (24), Krysten Wagner, Bellingham, 1:55:48.6; 10 (26), Kaytie DeMaio, Oak Harbor, 1:56:51.4.

Other local men finishers: 11, Brandon Clapp, Oak Harbor, 1:43:13.1; 27, Lark Gustafson, Coupeville, 1:58:20.9; 52, Peter Stone, Oak Harbor, 2:24:56.8; 69, Ronald Holbrook, Oak Harbor, 2:53:58.3; 78, Lincoln Kelley, Coupeville, 3:31:47.6.

Female local finishers: 36, Maria Summers, Coupeville, 2:08:32.8; 39, Donna Hinshaw, Oak Harbor, 2:13:30.6; 50, Ashley Hayes, Oak Harbor, 2:19:44.6; 59, Tawnya Wavada, Oak Harbor, 2:29:38.6; 65, Linda Postenrieder, Oak Harbor, 2:43:34.4; 70, Crystal Holbrook, Oak Harbor, 2:53:58.4; 76, Jacqueline Juniper, Oak Harbor, 3:37:26.4; 77, Jennifer Juniper, Oak Harbor, 3:27:26.4; 82, Kyoung Yi, Oak Harbor, 4:41:52.5.

10K

Top 10: 1, Stefon Naquin, Bellingham, 43:55.5; 2, Jaymes Chuderski, Bothell, 44:06.3; 3, Heather Blevins, Granbury, Texas, 45:11.6; 4, Anthony Prater, Oak Harbor, 49:19.8; 5, Kurt Juengling, Renton, 49:41.1; 6, Ralph Gamble, 51:10.1; 7, Joe Porras, Ferndale, 53:01.8; 8, Brenda Lovie, Clinton, 45:13.3; 9, William Joyette, Brooklyn, N.Y., 54:23.1; 10, Joseph Sadoski, Seattle, 54:51.8.

Top 10 females: 1 (3rd overall), Heather Blevins, Granbury, Texas, 45:11.6; 2 (8), Brenda Lovie, Clinton, 54:13.3; 3 (12), Helene Lhamon, Coupeville, 56:49; 4 (13), Kaitlyn Curtis, Redmond, 57:50.3; 5 (15), Dana Montgomery, Oak Harbor, 58:26.6; 6 (16), Christina Jump, Coupeville, 1:00:42.9; 7 (17), Meredith Bezold, Oak Harbor, 1:00:56.8; 8 (19), Michele Abbott, Camano Island, 1:04:19.1; 9 (21), Alyssa Rehwald, Spokane, 1:05:45.3; 10 (22), Brighid O’Keane, Rochester, N.Y., 1:05:57.3.

Other local men finishers: 18, Nikolai Lyngra, Oak Harbor, 1:03:00.6; 29, Dan Fisher, Oak Harbor, 1:12:37; 31, Stig Lyngra, Oak Harbor, 1:15:42.4; 33, Steve Ellis, Oak Harbor, 1:17:40; 45, Everett Winsberg, Coupeville, 1:44:06.1.

Other local women finishers: 30, Terry Powell, Oak Harbor, 1:15:45.3; 35, Mindy Wilcox, Coupeville, 1:19:34.6; 41, Shannon Alexander, Oak Harbor, 1:27:02.6; 46, Sheila O’Rourke, Coupeville, 1:44:06.3.

5K

Top 10: 1, William Pearson, 20:10.5; 2, Dawson d’Almeida, Coupeville, 21:21.7; 3, Charles Arndt, Coupeville, 21:48.3; 4, Neil Rixe, Langley, 21:51; 5, Sam Wynn, Coupeville, 21:57.8; 6, David Wintermeyer, Seattle, 22:09.5; 7, Anna Sajer, Salt Lake City, 22:42.8; 8, Jesse Jones, 22:51.9; 9, Aidan Wilson, Coupeville, 22:55.5; 10, Roy Gordon, Coupeville, 23:19.6.

Top 10 females: 1 (7th overall), Anna Sajer, Salt Lake City, 22:42.8; 2 (12), Kaye Gill, Seattle, 25:09.5; 3 (14), Jenn Wynn, Coupeville, 25:28.6; 4 (18), Sydney Lupien, Coupeville, 26:02.5; 5 (19), Carolyn Lhamon, Coupeville, 26:03.7; 6 (20), Alana Milhil, 26:42.5; 7 (22), Emelda Hankins, Manor, Texas, 26:51.2; 8 (24), Nancy Heath, Tumwater, 27:12.3; 9 (30), Bree Daigneault, Coupeville, 30:15.7; 10 (31), Amy Sajer, Seattle, 30:09.

Other local men finishers: 15, Landon Roberts, 25:51.8; 26, Matthew Mason, Oak Harbor, 20:04.9; 29, Daniel Verble, Coupeville, 29:40.2; 40, Tucker Alexander, Oak Harbor, 35:10.3; 47, Bryan Verble, Coupeville, 38:24.6; 71, Eric Daigneault, Coupeville, 52:04.2; 78, James Lovell, Coupeville, 54:33.5; 95, Alejandro Echeverria, Coupeville, 1:19:32.6; 97, A. Echeverria (3 years old), Coupeville, 1:19:34.

Other local female finishers: 35, Stephanie Brooks, Oak Harbor, 32:42.8; 37, Kimberly Lindsay, Oak Harbor, 33:51.4; 41, Knight Arndt, Coupeville, 35:01.8; 46, Taylor Prater, Oak Harbor, 37:15.8; 54, Amanda Jones, Oak Harbor, 41:51.3; 58, Wynter Arndt, Coupeville, 43:09.7; 61, Sarah Lyngra, Oak Harbor, 44:41.6; 63, Rachelle Dillaman, Oak Harbor, 45:37.2; 66, Catherine Wilson, Coupeville, 47:47.9; 70, Irene Echenique, Coupeville, 52:04.3; 73, Rachel Martinez, Oak Harbor, 52:42.3; 74, Shelby Koenes, Oak Harbor, 52:43.1; 75, Melissa Horton, Coupeville, 52:21.3; 76, Gaye Rodriguey, Coupeville, 53:06.8; 84, Helen Mosbrooker, Oak Harbor, 1:04:03.5; 86, Anne Harvey, Coupeville, 1:04:42.3; 88, Georgie Smith, Coupeville, 1:10:21.5; 89, Shannon Lovell, Coupeville, 1:10:24.2l 96, Irene Bryant, Coupeville, 1:19:33.8.

Marathon Relay

1, N. Sharkietects, Seattle, 3:31:20.1; 2, T. Values, Kirkland, 3:44:49.9; 3, O. Hill!, Oak Harbor, 4:09:17.2; 4, Coupeville Middle School, 4:13:15.2; 5, G. Tanks, Puyallup, 4:33:43.7; 6, C. Cocktails, Bellingham, 5:22:27.6.

Sean Celli of Black Diamond, leading after the first mile, holds on to the top spot in winning the Race the Reserve marathon. (Photo by Jim Waller/Whidbey News-Times)

Sean Celli of Black Diamond, leading after the first mile, holds on to the top spot in winning the Race the Reserve marathon. (Photo by Jim Waller/Whidbey News-Times)

More in Sports

Photos: Wolves scrimmage Concrete / Football

The Coupeville High School football team closed out its spring football camp… Continue reading

OHHS names new coaches / Football, boys basketball

Oak Harbor High School filled two coaching vacancies earlier this month. Athletic… Continue reading

State champion Houck seeks regional title / Roping

Five months. That is all it took Oak Harbor’s Katie Houck to… Continue reading

Coupeville High School names Roberts, Toomey-Stout top athletes

Coupeville High School Athletes of the Year Lindsey Roberts and Sean Toomey-Stout… Continue reading

Coupeville, Oak Harbor spring athletes earn all-league honors

Eleven Coupeville and five Oak Harbor High School athletes received first-team, all-league… Continue reading

Wilson commits to NDSCS / Softball

The next stop for Oak Harbor High School softball player Miranda Wilson… Continue reading

Parks endure challenge of Seventy/48

Despite paddling in circles part of the night, Oak Harbor’s Jason and… Continue reading

Photos: Coupeville, Oak Harbor compete in state meet / Track

I was on vacation while Coupeville and Oak Harbor high schools competed… Continue reading

Wind Warrior, skippered by Dean Vandament, takes 1st / Sailing

Dean Vandament piloting Wind Warrior finished first overall in the Oak Harbor… Continue reading

Golden touch: Wolves celebrate 50th anniversary of baseball title

This was it. The last chance. Going into their spring season, the… Continue reading

Horrobin regains WGC Men’s Invitational crown / Golf

After having his three-year run as champion snapped last year, Lucas Horrobin… Continue reading

Oak Harbor pair win state titles / Youth bowling

Two junior bowlers from Oak Harbor won their respective divisions in the… Continue reading