Coupeville senior catcher Sarah Wright was named the North Sound Conference’s Defensive Player of the Year in softball. (Photo by John Fisken)

Coupeville senior catcher Sarah Wright was named the North Sound Conference’s Defensive Player of the Year in softball. (Photo by John Fisken)

Coupeville, Oak Harbor spring athletes earn all-league honors

Eleven Coupeville and five Oak Harbor High School athletes received first-team, all-league honors this spring.

In addition, Coupeville’s Kevin McGranahan was named the North Sound Conference’s Coach of the Year in softball, leading his team to a share of the league crown.

Three of McGranahan’s players earned first-team honors, led by senior Sarah Wright, who was chosen the league’s Defensive Player of the Year. She was joined on the first team by infielder Scout Smith and outfielder Emma Mathusek.

Chelsea Prescott, Veronica Crownover and Izzy Wells were second-team selections.

Oak Harbor softball player Miranda Wilson was honorable mention in the Western Conference.

Coupeville’s Danny Conlisk was first team in three events in boys track: the 200 and 400 meters and in the 4×100 relay with Tiger Johnson, Sean Toomey-Stout and Jean Lund Olsen.

Lund Olsen was first team in the 100, Toomey-Stout in the long jump and Koa Davisson in the high jump.

Earning second-team honors were Conlisk (100), Lund Olsen (200), Ryan Labrador (shot put) and Toomey-Stout (triple jump).

In Oak Harbor, Joseph Ralston, Josh Stone, Bennett Andersen and Caden Leckelt were second team Wesco North in the 4×400, while Michael Fisken (discus) and Juan Luna-Elliott (long jump and high jump) were honorable mention.

In girls track, Coupeville’s Emma Smith (shot put) and Maya Toomey-Stout (long jump) were first-team selections.

Mallory Kortuem was second team in four events, including the 400, the pole vault and two relays. She was joined on the 4×100 team by Maya Toomey-Stout, Lindsey Roberts and Ja’Tarya Hoskins; and on the 4×200 team by Toomey-Stout, Roberts and Ja’Kenya Hoskins.

Roberts was also second team in the 100 hurdles, and Smith in the discus.

Oak Harbor picked up Wesco North first-team honors in girls track in the 4×400 relay (Courtney VanGiesen, Brenna Rothman, Natalie French and Morgan Pease).

French was second team in the 800, as was Cami Bristow in the javelin and the 4×100 team (Brooke Treichel, Jessica Vester, Maria Dailey and Karmyn McKee).

Pease was honorable mention in the 400 and 4×200 relay with Vester, Dailey and Leielle Salinger.

In soccer, Coupeville’s Aram Leyva was named North Sound Conference first-team midfielder, while forward Derek Leyva and defender Sam Wynn were second team.

Earning honorable mention for Oak Harbor were midfielders Mason Rhodes and Jonathan Tang, defender Taiveyon Shaw and forward Nathan Merrill.

Coupeville baseball players Gavin Knoblich (catcher), Dane Lucero (first base), Matt Hilborn (shortstop) and Jake Pease (outfield) were all second-team selections.

Second-teamers in the Wesco North for Oak Harbor were Jacksyn Pawlowicz (pitcher), Aiden McCarthy (catcher), Noah Meffert (infield) and Austin Boesch (outfield).

Taylor Rummel, Caleb Fitzgerald, Thomas Anderson, Jack Lovendale and Donny Kloewer were all honorable mention.

Oak Harbor’s Nick Krantz was first team Wesco North in boys golf.

The North Sound Conference does not hand out all-league awards in tennis; however, Coupeville’s Avalon Renninger and Tia Wurzrainer finished second in the league doubles tournament.

More in Sports

Wedding proposal, raindrops and running / Race the Reserve

She said yes. Rain dampened the day but not the romantic mood… Continue reading

Coach works to improve summer program / Youth baseball

Oak Harbor High School baseball coach Cody Anderson added a new dimension… Continue reading

Steller, Community Foundation hold 3rd circumnavigate Whidbey event

James Steller’s passions include competing in long-distance events and supporting Coupeville schools.… Continue reading

Ross leads local racers / Triathlon

Nathan Ross of Oak Harbor was the top local finisher in the… Continue reading

Whidbey boats take top 2 spots in final Whidbey Island Race Week / Sailing

Only two local boats competed in the final Whidbey Island Race Week… Continue reading

A piece of Ironman triathlon touches Whidbey event

Some competitors in the 23rd annual Whidbey Island Triathlon Saturday, July 27,… Continue reading

Thome to compete in 20th consecutive Whidbey Island Triathlon

“I can do that.” Those were Bob Thome’s thoughts when he first… Continue reading

NWAC holds meeting for adults interested in joining program

The North Whidbey Aquatic Club is looking to reintroduce adult swimmers to… Continue reading

Whidbey athletes shine at national tournament / Trampoline and tumbling

Whidbey Island athletes representing two teams produced an impressive performance at the… Continue reading

White competes in national tournament / Youth bowling

Oak Harbor’s Victorya White placed 206th out of 360 at the Junior… Continue reading

Race the Reserve returns to Central Whidbey Aug. 10

Race the Reverse slated for Aug. 10

Cisney wins world championship / Taekwondo

Just over three years ago, Jenny Cisney took up taekwondo. Last weekend… Continue reading