Coupeville girls take 1st, boys 2nd in 3-team meet / Track

Propelled by a handful of multiple event winners, the Coupeville High School girls track team won a three-school meet Thursday, April 18, in Sultan.

Coupeville outscored Cedar Park Christian and Sultan 81-64-19 to take the meet.

The Wolves finished second in the boys meet with 47 points. CPC tallied 87 for the win and the host Turks scored 38.

The girls were led by Lindsey Roberts, Maya Toomey-Stout and Mallory Kortuem, all who were involved in four firsts. Emma Smith won twice.

Roberts won three individual events (200, 27.33; 100 hurdles, 16.36; high jump, 4-10) and ran with Toomey-Stout, Kortuem and Ja’Tarya Hoskins on the first-place 4×100 relay team (52.42).

Toomey-Stout won the 100 (13.4), long jump (15-01) and 4×200 with Kortuem, Ja’Tarya Hoskins and Ja’Kenya Hoskins (1:51.18).

Kortuem captured the pole vault, where she tied her school record of 8 feet, and 400 (1:01.35).

Smith claimed the shot put (30-03) and discus (81-11), while Alana Mihill took the 3,200 (13:51.66).

Sean Toomey-Stout was a double winner for the boys (long jump, 19-10.5; triple jump, 39-11).

Also winning for the boys were Jean Lund Olsen (100, 11.5), Koa Davisson (high jump, 5-10) and Kyle Burnett (pole vault, 8-03).

The Wolves will participate in the Eason Invitational at 10 a.m. Saturday, April 20, in Snohomish.

Other Coupeville results from Thursday

Second, girls: Ja’Kenya Hoskins, 100, 14.22; long jump, 13-07.5; Ja’Tarya Hoskins, 300 hurdles, 56.66; high jump, 4-04; Raven Vick, javelin, 75-04.

Second, boys: Toomey-Stout, 100, 11.79; Chris Battaglia, shot put, 38-04; discus, 112-06; javelin, 127-02; 4×100 (Danny Conlisk, Lucious Halstead, Toomey-Stout, Lund Olsen), 47.86.

Third, boys: Ryan Labrador, shot put, 38-03; Liem Solow, pole vault, 6-06.

Fourth, girls: Mikaela Labrador, 100, 15.73; long jump, 12-05.25; Ja’Kenya Hoskins, 200, 28.93; Megan Behan, shot put, 23-06; Vick, discus, 61-02; Aurora Cernick, javelin, 60-07.

Fourth, boys: Keahi Sorrows, shot put, 37-02.5; Burnett, javelin, 102-07; Christopher Ruck, long jump, 15-02.

Fifth, girls: Behan, discus, 60-02; Mihill, javelin, 56-08; Willow Vick, long jump, 12-04.5.

Fifth, boys: Burnett, 200, 27.37; Halstead, javelin, 90-01; Solow, long jump, 13-02.

Sixth, girls: Raven Vick, shot put, 21-01; Cernick, discus, 59-11; Behan, javelin, 55-05.

More in Sports

Race the Reserve returns to Central Whidbey Aug. 10

Race the Reverse slated for Aug. 10

Cisney wins world championship / Taekwondo

Just over three years ago, Jenny Cisney took up taekwondo. Last weekend… Continue reading

Pair leads Blue Heron at Moses Lake / NWAC

Haley Borja and Kiersten Tyson paced the North Whidbey Aquatic Club at… Continue reading

Phay takes 2nd at national tournament / Powerlifting

Whidbey Island’s Sherry Phay finished second at the United States Powerlifting Association… Continue reading

SWPRD hosts 3-on-3 tournament / Basketball

The LM Premier 3-on-3 basketball tournament takes place Saturday, July 20, at… Continue reading

Central Whidbey edged in district semifinals / 10-12 baseball

The Central Whidbey Major Little League baseball team finished third in the… Continue reading

Correction: Devroe still running for MSU

In the alumni update published recently, it incorrectly said Oak Harbor High… Continue reading

Central Whidbey rolls by Sedro-Woolley / 10-12 baseball

Getting its offense back in gear, Central Whidbey whipped Sedro-Woolley 10-1 in… Continue reading

Anacortes knocks North Whidbey out of district tournament / 10-12 baseball

Anacortes broke open a close game with an 11-run sixth inning to… Continue reading

Most Read