Cougars win home meet / Middle school cross country

The North Whidbey Middle School cross country team edged Cascade of Sedro-Woolley in a three-team meet at Windjammer Park Thursday, Sept. 28.

The Cougars won 119-123.

North Whidbey’s Lexius Neman won the seventh-grade girls race, while teammate Avi Salinger captured the seventh-grade boys meet.

The top Cougar runners in the eighth-grade races both placed second — Logan Badura in the girls and Cooper Billiter in the boys.

NWMS results

Seventh-grade girls (23 runners): 1, Neman, 13:09.49; 4, Alexia Sanchez, 13:46.63; 5, Jada Miller, 13:51.73; 7, Arianna Lovendale, 14:02.47; 8, Payton Seith, 14:37.62; 9, Graciela Garcia, 14:52.13; 18, Katie Sjodin, 17:18.28.

Seventh-grade boys (32): 1, Salinger, 10:24.84; 3, Alex Merrill, 10:57.73; 6, Michael Abunimeh, 11:25.1; 7, Miles Erikson, 11:29.38; 8, Damien Evans, 11:33.72; 9, Taryn Hardy, 11:38.72; 10, Kaeden Frazier, 11:43.81; 11, Malachi Olmeda, 11:46.92; 14, Shane Warden, 12:13.69; 16, Dennik Kloewer, 12:24.93; 18, Noah Turner, 12:43.22; 19, Gavin Clark, 13:13.4; 21, Jermaine Denmon, 13:43.47; 27, Edgar Martinez, 15:36.39; 28, Tyler Bolden, 15:15.91; 29, Quentin Wright, 17:22.16; 30, Aidan Daniels, 18:42.53; 31, James Brooks, no time reported.

Eighth-grade girls (14): 2, Badura, 11:42.46; 5, Paige Jenkins, 12:58.68; 6, Sadie Harbaugh, 13:11.44; 10, Alyssia Grose, 14:51.09; 11, Keilani Marriott, 15:20.51; 12, Kendra Sydnor, 17:27.58; 13, Allie Erickson, 17:57.35; 14, Elizabeth Lof, 18:04.39.

Eighth-grade boys (27): 2, Billiter, 10:12.38; 3, Ralph Ramier, 10:38.58; 8, Ben Servatius, 11:09.74; 10, Javier Rolden, 11:18.28; 12, Tyler Johnston, 11:41.04; 15, Riley Hoover, 12:30.06; 16, Gene Martin, 12:35.29; 18, Kaleb Sjodin, 12:48.84; 20, Thomas Mayhew, 13:34.6; 21, Isidro Torres, 13:50.28; 22, Jake Miller, 13:52.94; 24, Carson Williams, 15:27.21; 25, Colin O’Hara, 15:41.9; 26, Evan Fishburn, 15:54.99.

More in Sports

Photos of Oak Harbor at team camp / Football

The Oak Harbor High School football team is spending the week in… Continue reading

Race Week shifts schedule to accommodate sailors

The name may no longer quite fit, but the substance, pageantry and… Continue reading

NW falls to South Hill, finishes 6th at state / 9-11 softball

With a 15-0 loss to Puyallup’s South Hill Little League Monday, July… Continue reading

Forbes continues dominance of San Juan 24 championships / Sailing

The Oak Harbor Yacht Club may want to get ahead of the… Continue reading

North Whidbey follows big loss with big win at state / 9-11 softball

Undaunted by a one-sided loss in its opening state tournament game Saturday,… Continue reading

Steller aiming to circumnavigate Whidbey Island — and hospital

Last year, James Steller’s fund-raising efforts landed $15,000 for the Community Foundation… Continue reading

North Whidbey eliminated from state tournament / Junior baseball

The North Whidbey Junior Little League (13-14) baseball team lost twice and… Continue reading

Columbia Basin whips Wolves in state title game / 15U Babe Ruth

It was a tough way to end a good season. The Coupeville… Continue reading

Coupeville plays for state title Saturday / 15U Babe Ruth

Playing in triple-digit temperatures, the Coupeville Babe Ruth baseball team split the… Continue reading

Most Read