Sports

Track: Oak Harbor girls win Westling Invitational

The Oak Harbor High School girls track team won the Westling Invitational meet over 11 other schools Saturday, April 24, on a cold, rainy day at South Whidbey High School.

On the boys side, Oak Harbor placed fourth in the team race and Coupeville eighth.

The Wildcat girls compiled 184 points to easily outdistance second-place Marysville-Philchuck's 135.5.

Coupeville finished 12th with 2.5 points.

Marysville-Pilchuck captured the boys meet with 128 points, four better than Mariner. Oak Harbor earned 64 points and Coupeville 32.

Naomi Walker, who was named the meet's outstanding female, paced the Oak Harbor girls by winning the 100 (12.88) and 200 (26.08) and placing third in the long jump (15-06). Adrianna Royal won the 800 (2:25.17); placed second in the 1,600 (5:20.3); ran on the winning 4x800 relay team with Abby Leete, Hannah Bressler and Jember Jansen (10:30); and ran on the second place 4x400 relay team with Allison Duvenez, Maura McKole and Jansen (4:21.72).

Duvenez also won the 300 hurdles (48.13) and placed third in the 100 hurdles (17.16).

Shantae Young won the long jump (17-01) and placed second in the triple jump (36-02.25) and 100 (13), and Leete won the 3,200 (11:53.7).

Matt Bolte picked up the Oak Harbor boys only win in the 400 (52.10).

Tyler King took the 800 for Coupeville in a school record 1:58.27. He broke his own school mark of 158.48 set last year.

Jai'lysa Hoskins was the only Coupeville girl to place; she was sixth in the high jump (4-04) and ninth in the 100 (13.77) and 200 (28.66).

Other top-eight finishes for the Oak Harbor girls:

100: 8, Janessa Ramos, 13.61.

200: 7, Ramos, 28.01; 8, Christina Alexander, 28.18.

400: 4, McKole, 1:02.99; 8, Jansen, 1:10.06.

800: 6, Bressler, 2:36.92.

1,600: 8, Leete, 6:15.4.

100 hurdles: 8, Raeanna Wynne, 18.14.

4x200 relay: 2, Alexander, Katelyn Bristow, Ramos, Janelle Yoshimoto, 1:52.74.

Shot: 5, Dominique Jackson, 28-07.5.

Discus: 2, Jackson, 89-11; 7, Elizabeth Adkins, 778-05.

Javelin: 2, Yoshimoto, 92-08; 3, Ciera Wiser, 90-09; 4, Nicole Mowbray, 89-06.

High jump: 2, Mowbray, 4-08.

Triple jump: 5, Mowbray, 32-06.5; 7, Bristow, 30-10.5.

Other top-eight finishes by Oak Harbor and Coupeville boys:

100: 5, Josiah Miller (OH), 11.81; 8, Mitch Pelroy (C), 11.94.

200: 4, Miller, 23.34; 7, Pelroy, 24.29.

400: 8, Connor Meyer (OH), 56.07.

800: 4, Bolte, 2:03.55; 7, Matt Reith (OH), 2:12.55.

1,600: 5, Reith, 4:43.2.

Frosh/soph 1,600: 5, Thomas Honeycutt (OH), 4:59.7.

110 hurdles: 6, Josh Sayre (OH), 18.54.

300 hurdles: 4, Sayre, 44.29.

4x100 relay: 3, Oak Harbor (Jason Curles, Miller, Josh Higbee, Justin Everett), 45.64.

4x400 relay: 3, Oak Harbor (Bolte, Curles, Miller, Sayre), 3:39.41; 6, Coupeville (King, Chase Bates, Pelroy, Will Hoskins), 3:41.99.

Shot: 4, Hunter Hammer (C), 43-11.75.

Javelin: 7, Dalton Engle (C), 124-09.

High jump: 3, Hoskins, 5-06; 8, Sam Schultz (OH), 5-02.

Long jump: 4, Donovan Hunt (OH), 19.07.75; 6, Pelroy, 18-10.25; 8, Higbee, 18-01.25.

Triple jump: 3, Hunt, 39-04.

The Oak Harbor track team goes with Marysville-Pilchuck to Everett Thursday, April 29. Coupeville travels to Lakewood to meet the Cougars, Archbishop Murphy and Sultan Friday, April 30.

On the boys side, Oak Harbor placed fourth in the team race and Coupeville eighth.

The Wildcat girls compiled 184 points to easily outdistance second-place Marysville-Philchuck's 135.5.

Coupeville finished 12th with 2.5 points.

Marysville-Pilchuck captured the boys meet with 128 points, four better than Mariner. Oak Harbor earned 64 points and Coupeville 32.

Naomi Walker, who was named the meet's outstanding female, paced the Oak Harbor girls by winning the 100 (12.88) and 200 (26.08) and placing third in the long jump (15-06). Adrianna Royal won the 800 (2:25.17); placed second in the 1,600 (5:20.3); ran on the winning 4x800 relay team with Abby Leete, Hannah Bressler and Jember Jansen (10:30); and ran on the second place 4x400 relay team with Allison Duvenez, Maura McKole and Jansen (4:21.72).

Duvenez also won the 300 hurdles (48.13) and placed third in the 100 hurdles (17.16).

Shantae Young won the long jump (17-01) and placed second in the triple jump (36-02.25) and 100 (13), and Leete won the 3,200 (11:53.7).

Matt Bolte picked up the Oak Harbor boys only win in the 400 (52.10).

Tyler King took the 800 (1:58.27) for Coupeville.

Jai'lysa Hoskins was the only Coupeville girl to place; she was sixth in the high jump (4-04) and ninth in the 100 (13.77) and 200 (28.66).

Other top-eight finishes for the Oak Harbor girls:

100: 8, Janessa Ramos, 13.61.

200: 7, Ramos, 28.01; 8, Christina Alexander, 28.18.

400: 4, McKole, 1:02.99; 8, Jansen, 1:10.06.

800: 6, Bressler, 2:36.92.

1,600: 8, Leete, 6:15.4.

100 hurdles: 8, Raeanna Wynne, 18.14.

4x200 relay: 2, Alexander, Katelyn Bristow, Ramos, Janelle Yoshimoto, 1:52.74.

Shot: 5, Dominique Jackson, 28-07.5.

Discus: 2, Jackson, 89-11; 7, Elizabeth Adkins, 778-05.

Javelin: 2, Yoshimoto, 92-08; 3, Ciera Wiser, 90-09; 4, Nicole Mowbray, 89-06.

High jump: 2, Mowbray, 4-08.

Triple jump: 5, Mowbray, 32-06.5; 7, Bristow, 30-10.5.

Other top-eight finishes by Oak Harbor and Coupeville boys:

100: 5, Josiah Miller (OH), 11.81; 8, Mitch Pelroy (C), 11.94.

200: 4, Miller, 23.34; 7, Pelroy, 24.29.

400: 8, Connor Meyer (OH), 56.07.

800: 4, Bolte, 2:03.55; 7, Matt Reith (OH), 2:12.55.

1,600: 5, Reith, 4:43.2.

Frosh/soph 1,600: 5, Thomas Honeycutt (OH), 4:59.7.

110 hurdles: 6, Josh Sayre (OH), 18.54.

300 hurdles: 4, Sayre, 44.29.

4x100 relay: 3, Oak Harbor (Jason Curles, Miller, Josh Higbee, Justin Everett), 45.64.

4x400 relay: 3, Oak Harbor (Bolte, Curles, Miller, Sayre), 3:39.41; 6, Coupeville (King, Chase Bates, Pelroy, Will Hoskins), 3:41.99.

Shot: 4, Hunter Hammer (C), 43-11.75.

Javelin: 7, Dalton Engle (C), 124-09.

High jump: 3, Hoskins, 5-06; 8, Sam Schultz (OH), 5-02.

Long jump: 4, Donovan Hunt (OH), 19.07.75; 6, Pelroy, 18-10.25; 8, Higbee, 18-01.25.

Triple jump: 3, Hunt, 39-04.

The Oak Harbor track team goes with Marysville-Pilchuck to Everett Thursday, April 29. Coupeville travels to Lakewood to meet the Cougars, Archbishop Murphy and Sultan Friday, April 30.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 20 edition online now. Browse the archives.