Sports

Great weather for a great home meet

One step from the finish line, Oak Harbor’s Shantae Young wins the 100-meter dash. Young  also won the long and triple jumps, and ran the anchor leg on the winning 4x100 relay team. - Tim Adams/Whidbey News-Times
One step from the finish line, Oak Harbor’s Shantae Young wins the 100-meter dash. Young also won the long and triple jumps, and ran the anchor leg on the winning 4x100 relay team.
— image credit: Tim Adams/Whidbey News-Times

Competitors, coaches and volunteers at Wildcat Memorial Stadium Thursday afternoon couldn’t have asked for a better day for a track meet.

In the final home meet of the 2009 season the Oak Harbor High School team squared off against WesCo North opponents Arlington and Lake Stevens, and the warm weather made for some fast times and many personal records being shattered.

Team wise, the Lake Stevens boys and the Arlington girls, with 102 and 69.50 points, respectively, were the champions. Oak Harbor placed second in both halves of the meet, with the boys tallying 68 points and the girls checking in with a score of 42.

Individually, the Wildcats had several state championship-style performances.

Shantae Young won three individual events, the 100-meter dash, and the long and triple jumps, and was a member of the winning 4x100 relay team along with Janelle Yoshimoto, Janessa Ramos and Christina Alexander.

The relay victory was a sweet one for the Oak Harbor quartet.

“I was really scared and we almost dropped it,” Young said. “We had a really bad exchange there at the end.”

“My handoff to Shantae wasn’t really that great and we were like two strides off,” Alexander said. “We came here to beat Lake Stevens because they are ranked higher than us in the state and in the league and we did it. We also PR’d today, so we’re really happy.”

The Wildcats finished the race in a time of 51.25.

The other individual event winner for the girls was Allison Duvenez in the 300 hurdles, who also teamed with Adrianna Royal, Abby Leete and Maura McKole to win the 4x400 relay in a time of 4:16.30.

“I really like running the 300 hurdles better than I do the 100,” she said. “I did oaky in the 100 today coming in second and I’m happy with the way I did. I think I PR’d, too.”

Duvenez ran a time of 46.86 in the 300 hurdles and 17.15 in the 100 hurdle event.

For the boys, Stephen Lewis won the 100 and 200-meter dashes in times of 11.23 and 22.70, and the 4x100 relay team of Greg Goebel, Jason Curles, Derrick Clarit and Josh Higbee were the winners in a time of 45.40.

“We’ve had some injuries, so we had to make some changes in the lineup,” Higbee said. “We had one day of practice before this meet, but all our exchanges were perfect.”

“All of our exchanges were pretty good and we just had it the whole time,” Clarit said.

Track fans will have one more opportunity to view the Wildcats when Oak Harbor hosts the WesCo North district meet May 13 and May 15 at Wildcat Memorial Stadium.

Boys

Team scores — 1. Lake Stevens 102 points, 2. Oak Harbor 42, 3. Arlington 37.

Individual results

(Winners and Oak Harbor

finishers)

Top five score points

Running events

110 hurdles — 1. Colton Tupen, LS, 15.54; 3. Brooks Waller, OH, 17.42; 8. Kevin Richards, OH, 18.26. 100 — 1. Stephen Lewis, OH, 11.23; 5. Josiah Miller, OH, 11.76; 6. Jason Curles, OH, 11.86; 7. Josh Higbee, OH, 11.86; 13, Michael Mack, OH, 12.48. 1,600 — 1. James Clark, A, 4:42.96; 2. Cody Klauer, OH, 4:46.56; 5. Matt Reith, OH, 4:54.12; 6. Brandon Vagt, OH, 5:00.11; 10. Matt Bolte, OH, 5:08.51. 4x100 relay — 1 Oak Harbor A (Greg Goebel, Jason Curles, Derrick Clarit and Josh Higbee) 45.40. 400 — 1. Drew Larson, LS, 52.59; 5. Rashaad Smith, OH, 54.33; 7. Josh Sayre, OH, 55.80; 8. Chris Opdyke, OH, 56.01; 9. Dillon Peterson, OH, 56.04. 300 hurdles — 1. Kyle Warbis, LS, 42.44; 6. Brooks Waller, OH, 46.02; 7. Kevin Richards, OH, 47.42. 800 — 1. Sean Gregory, A, 2:01.14; 2. Josh Duhrkopf, OH, 2:01.50; 5. Matt Bolte, OH, 2:10.67; 7. Michael Reith, OH, 2:11.89; 11. Brandon Vagt, OH, 2:20.34; 13. Adam Goforth, OH, 2:22.84. 200 — 1. Stephen Lewis, OH, 22.70; 5. Josiah Miller, OH, 234.70; 7. Jason Curles, OH, 24.00; 8. Justin Everett, OH, 24.30; 10. Dillon Peterson, OH, 24.40. 3,200 — 1. Scott Larson, LS, 9:59.10; 3. Matt Reith, OH, 10:48.70; 5. Cody Klauer, OH, 11:07.80; 9. Lucas Salmons, OH, 12:02.00; 11. Mitchell Jackson, OH, 12:23.00. 4x400 relay — 1. Lake Stevens 3:30.40; 2. Oak Harbor (Stephen Lewis, Rashaad Smith, Greg Goebel and Josh Duhrkopr) 3:34.70.

Field events

Shot put — 1. Eric Huswick, LS, 51-01.00; 9. Jake Lundstrom, OH, 35-10.00; 12. Austin Church, OH, 34-02.00; 14. Chris Steele, OH, 31-05.00; 15. Justin Everett, OH, 31-02.00; 16. Robert Beadles, OH, 30-01.00. Discus — 1. Eric Huswick, LS, 151-09; 4. Stephen Lewis, OH, 120-03; 10. Robert Beadles, OH, 99-04; 12. Austin Church, OH, 94-10; 13. Nathen Steele, OH, 93-10; 15. Chris Steele, OH, 89-06.Javelin — 1. Kevin Brown, LS, 168-10; 3. Sean Welch, OH, 140-10; 13. Cody Church, OH, 93-00; 14. Tobi Wilhelm, OH, 88-02; 15. James Middleton, OH, 87-07. Long jump — 1. Eric Huswick, LS, 20-03.00; 3. Josh Higbee, OH, 18-10.00; 6. Greg Goebel, OH, 17-09.75; 9. Michael Mack, OH, 17-04.00. Triple jump — 1. Eric Huswick, LS, 41-01.50; 2. Greg Goebel, OH, 39-08.00; 3. Rashaad Smith, OH, 39-04.75; 5. Michael Mack, OH, 37-05.00; 6. Josh Higbee, OH, 37-01.50; 7. Derrick Clarit, OH, 36-08.00. High jump — 1. A.J. Richardson, A, 5-10.00; 3. Dejon Pruitt, OH, 5-06.00; 6. (tie) Josiah Miller and Rashaad Smith, OH, 5-02.00. Pole vault — 1. Ross Jones, LS, 11-00.00; 3. Colton Elliot, OH, 10-06.00; 8. Joseph Pogacsas, OH, 9-00.00.

Girls

Team scores ­ — 1. Arlington 69.50 points, 2. Oak Harbor 68, 3. Lake Stevens 50.50.

Individual results

100 hurdles — 1. Stefanie Schmuck, A, 16.74; 2. Allison Duvenez, OH, 17.15; 6. Hannah Bressler, OH, 17.97. 100 — 1. Shantae Young, OH, 11.23; 4. Janessa Ramos, 13.43; 8.Maura McKole, OH, 13.77; 13. Bri Petersen, OH, 14.57. 1,600 — 1. Teresa Wadey, A, 5:23.15; 3. Claire Trepanier, OH, 5:31.61; 5. Kathryn Fisken, OH, 5:42.74; 10. Emily Bain, OH, 6:12.89. 4x100 relay — 1. Oak Harbor (Janelle Joshimoto, Janessa Ramos, Christina Alexander and Shantae Young) 51.25. 400 — 1. Katie Anderson, A, 1:02.78; 2. Maura McKole, OH, 1:03.13; 6. Carolyn Vasquez, OH, 1:08.70. 300 hurdles — 1. Allison Duvenez, OH, 46.86; 4. Hannah Bressler, OH, 53.18. 800 — 1. Lacey Wagner, LS, 2:26.00; 3. Adrianna Royal, OH, 2:30.29; 4. Claire Trepanier, OH, 2:31,09; 6. Kathryn Fisken, OH, 2:37.60; 7. Emily Bain, OH, 2:49.90. 200 — 1. Janessa Ramos, OH, 27.70; 2. Christina Alexander, OH, 28.00; 3. Maura McKole, OH, 28.10; 9. Bri Petersen, OH, 29.40. 3,200 — 1. Samantha Minor, LS, 11:58.54; 2. Abby Leete, OH, 12:06.45; 3. Adrianna Royal, OH, 12:39.53; 4. Taylor VonGrey, OH, 13:28.10. 4x200 relay — 1. Lake Stevens 150.60; 3. Oak Harbor (Christina Alexander, Bri Petersen, Janelle Yoshimoto and Hope Thompson) 1:55.00. 4x400 relay — 1. Oak Harbor A (Adrianna Royal, Allison Duvenez, Abby Leete and Maura McKole) 4:16.30.

Field events

Shot put — 1. Briyanna Blue, LS, 34-01.50; 4. Amanda Alvarado, OH, 32-04.50; 7. Dominique Jackson, OH, 30-03.75; 12. Becky Freeman, OH, 27-11.00; 14. Jesy Grobeli, OH, 22-05.00; 16. Melinda Kelly, OH, 20-04.00. Discus — 1. Kaitlin MacKenzie, LS, 102-04; 5. Dominique Jackson, OH, 93-00; 7. Becky Freeman, OH, 81-05. Javelin — 1. Stephanie Van Slageren, A, 126-08; 2. Janelle Yoshimoto, OH, 106-09; 12. Erin Buch, OH, 59-11; 13. Jessica Foster, OH, 48-10. Long jump — 1. Shantae Young, OH, 17-07.00; 3. Janelle Yoshimoto, OH, 15-03.00; 12. Mariah Koontz, OH, 11-09.50. Triple jump — 1. Shantae Young, OH, 36-00.00; 2. Hope Thompson, OH, 32-03.00. High jump — 1. Alexis Sarver, OH, 5-00.00; 5. Hope Thompson, OH, 4-04.00.Pole vault — 1. Shelby Townsend, A, 9-06.00.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the Nov 19
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates