Sports

Wildcat girls win double dual meet | Track

Oak Harbor
Oak Harbor's Janae Payne passes the baton to Priya Osborne in the 4x100 relay Thursday.
— image credit: Jim Waller / Whidbey News-Times

The Oak Harbor girls track team won both ends of a double dual meet and the Wildcat boys split Thursday, May 1, at Wildcat Memorial Stadium.

The girls edged Mountlake Terrace 78-72 and topped Marysville Getchell 89-61.

The boys trimmed Getchell 76-60 and fell to Terrace 82-63.

The Wildcat girls won four events: Alex Laiblin (400, 1:04.52; 800, 2:38.54), Jonalynn Horn (3,200, 12:12.1) and the 4x200 relay (Sierra Seabolt, Matti Miesle, Kiesha Watts, Alana Austin, 1:50.68).

The Oak Harbor boys also won four events: Dejon Devroe (200, 22.88; 400, 50.53), Blaine Coleman (javelin, 132-10) and Zack Norton (triple jump, 39-03).

Devroe's 400 time is the fourth best among Washington 3A runners this season.

Oak Harbor competes in the Stanwood Invitational at 3:30 p.m. Friday, May 9.

Other results from Thursday:

Girls, second: Jackie Dejesus, 300 hurdles, 51.73; Taylor Deconzo, shot, 33-02; javelin, 100-02; Hayley Lundstrom, (tie) high jump, 4-06; Clair Anderson, (tie) high jump, 4-06; triple jump, 33-09.5; Suzanne Kaltenbach, pole vault, 7; 4x100 (Priya Osborne, Janae Payne, Matti Miesle, Seabolt), 52.36.

Second, boys: Carlton Johnson, 100, 11.3; John Rodeheffer, 1,600, 4:41.27; Tyler Dodd, shot, 43-02; 4x400 (Sebastian Ceaser, Daniel Nunes, Josiah Welch, Ben Danielson), 3:42.58.

Third, girls: Seabolt, 100, 12.98; Alana Austin, 200, 28.16; Kaltenbach, 400, 1:05.3; Laiblin, 1,600, 5:25.63; Laura Rodeheffer, 3,200, 13:48.79; Nalani Gabbert, 100 hurdles, 18.11; 300 hurdles, 55.23; Juliet Asperry, pole vault, 6-06; 4x400 (Deja Bunch, Horn, Laiblin, Dejesus), 4:38.52.

Third, boys: Devroe, 100, 11.64; Kris Medina, 200, 23.73; John Rodeheffer, 800, 2:09.45; Logan Clark, 3,200, 12:03.77; Jared Gray, 110 hurdles, 18.24; 300 hurdles, 44.66; Keenan Davilla, pole vault, 9-06; 4x100 (names not reported), 46.07.

Fourth, girls: Payne, 100, 13.41; Bunch, 400, 1:06.42; Kaltenbach, 800, 2:49.05; Rachel Crowther, 100 hurdles, 18.42; Kaylee Lamb, shot, 32-04.5; Jinai Guzman, javelin, 94-08; Osborne, long jump, 14-11.5; Lundstrom, triple jump, 31-11.5.

Fourth, boys: Medina, 100, 11.74; Ceaser, 400, 55.08; Miguel Guzman, 800, 2:10.66; Scot Erickson, 3,200, 13.16.88; Stephen Dixon, 110 hurdles, 18.52; Tyren Perdue, discus, 108; Cameron Ralphs, javelin, 122-04; Norton, long jump, 18-08.5.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 30 edition online now. Browse the archives.