Sports

Seattle runner captures Whidbey Marathon

Seattle
Seattle's Justin Johnson won the 13th annual Whidbey Island Marathon Sunday.
— image credit: Jim Waller / Whidbey News-Times

Justin Johnson of Seattle took advantage of nearly perfect running weather to win the 13th annual Whidbey Island Marathon Sunday, April 13.

Last year's race was haunted by chilly temperatures and sideways rain. Not so Sunday. Runners were graced with a cloudless, windless day in moderate temperatures to tour Whidbey.

Johnson, 30, ran the scenic course in 2:39:40, finishing nearly 5 minutes ahead of Steve Vesbach, 26, of Seattle and the field of 408.

Portland's Liv Brumfield, 28, finished first among the 206 females and ninth overall in the marathon in 3:02:59.

Aaron Johnson, 40, and Jodi Brautaset, 38, led Oak Harbor runners.

Johnson placed 18th in 3:23:08, and Brautaset was 37th (fifth among women) in 3:31:55.

Winners in the half marathon were Chad Trammell (Seattle, 29, 1:11:07) and Kristi Houk (Port Orchard, 30, 1:13:35).

William Bobo of Oak Harbor was sixth (1:15:53) out of 1,625 runners. Oak Harbor's Erin Bull was third (1:30:32) among 1,117 women and 24th overall.

In the 10K, Chris Crane (Anacortes, 32, 44:10) and Jessica Burnett (Bellingham, 31, 45:16) led the field of 334.

Oak Harbor's Edward Macie, 34, ran sixth in 46:15, and Coupeville's Olivia Flack, 14, was sixth (50:38) among 224 women and 21st overall.

A pair of 14-year-olds finished first in the 5K out of 262 runners. Bradley Rzewnicki (Warrenton, Ore., 18:09) led the 98 men while Emma Flood (Seattle, 21:26) was eighth overall.

Shawn Lemke, 23, of Oak Harbor was second overall (19:38), and Oak Harbor's Mercy Koech placed 14th (23:28), fifth among women.

Katie Blaine, 10, of Oak Harbor posted the best time out of 48 girls in the kids' 1K (3:50) and placed 15th overall.

Carter Stevenson, 11, of Maple Ridge, B.C., finished first  (3:50) out of 116, followed by Oak Harbor's Aidan Wright (11, 4:03).

 

 

Marathon:

Top five men: 1, Justin Johnson, Seattle, 30, 2:39:40; 2, Steve Vesbach, Seattle, 26, 2:44:22; 3, Chris Barth, White Rock, B.C., 43, 2:50:44; 4, Mike Haydell, Mountlake Terrace, 24, 2:50:51; 5, Ryan Hill, Seattle, 33, 2:52:18.

Top five women: 9 (overall), Liv Brumfield, Portland, 28, 3:02:59; 12, Sarah Getty, Des Moines, 31, 3:14:23; 17, Tracey Corbett, White Rock, B.C., 33, 3:22:38; 29, Christen Mansuetti, Elma, 42, 3:30:10; 37, Jodi Brautaset, Oak Harbor, 3:31:55.

Top five local men: 18, Aaron Johnson, Oak Harbor, 40, 2:23:08; 66, JT Armstrong, Oak Harbor, 17, 3:41:15; 98, Caleb Peek, Oak Harbor, 15, 3:53; 134, Gerardo Sanmillan, Oak Harbor, 49, 4:02:38; 155, Dylan Beyer, Oak Harbor, 32, 4:08:46.

Top five local women: 37, Jodi Brautaset, Oak Harbor, 38, 3:31:55; 48, Sara McGrath, Oak Harbor, 36, 3:38:03; 56, Silvia Goerigk, Oak Harbor, 46, 3:39.:36; 154, Kristen Nelson, Oak Harbor, 43, 4:07:52; 194, Shannon McLeod, Oak Harbor, 36, 4:21.

 

Half marathon:

Top five men: 1, Chad Trammell, Seattle, 29, 1:11:07; 2, Andrew Hiller, Federal Way, 42, 1:12:49; 3, Steve Dekoker, Seattle, 33, 1:13:18; 4, Jim Neeway, Richland, 32, 1:14:37; 5, Andrew Huston, Portland, 30, 1:14:49.

Top five women: 11, Kristi Houk, Port Orchard, 30, 1:23:35; 16, Heidi Tobaben, Seattle, 33, 1:28:15; 24, Erin Bull, Oak Harbor, 29, 1:30:32; 34, Renee Pardis, Portland, 43, 1:33:43; 41, Lauren Moran, 24, Lake Stevens, 1:34:46.

Top five local men: 6, William Bobo, Oak Harbor, 38, 1:15:53; 22, Ryan McFeeley, Oak Harbor, 28, 1:30:03; 27, Jay Turner, Oak Harbor, 42, 1:32:35; 37, Chad Vetter, Oak Harbor, 33, 1:33:59; 38, Austin Witsken, Oak Harbor, 28, 1:34:04.

Top five local women: 24, Erin Bull, Oak Harbor, 29, 1:30:32; 100, Holly Salinger, Coupeville, 44, 1:42:18; 188, Christine Parker, Oak Harbor, 36, 1:48:51; 196, Julee Rudolf, Oak Harbor, 50, 1:49:22; 212, Marissa Evans, Oak Harbor, 33, 1:50:08.

 

10K

Top five men: 1, Chris Crane, Anacortes, 32, 44:10; 2, Bennett Jarvis, Des Moines, 16, 44:37; 4, Dave Schuetze, Hillsboro, Ore., 34, 45:52; 6, Edward Macie, Oak Harbor, 34, 46:15; 7, Ian Dibble, Portland, 13, 46:19.

Top five women: 3, Jessica Burnett, Bellingham, 31, 45:16; 5, Marina Stoermer, Bellingham, 21, 46:13; 11, Janie Crane, Anacortes, 31, 46:40; 16, Christine Staub, Portland, 46, 48:32; 20, Taylor Riso, Portland, 23, 50:27.

Top five local men: 6, Edward Macie, Oak Harbor, 34, 46:15; 8, William Kirwan, Oak Harbor, 27, 46:22; 28, Jacob Shepherd, Oak Harbor, 30, 51:22; 30, Ethan Lang, Oak Harbor, 13, 52:14; 49, Peter Pehl, Oak Harbor, 62, 54:43.

Top five local women: 21, Olivia Flack, Coupeville, 14, 50:38; 37, Meredith Bezold, Oak Harbor, 26, 52:57; 52, Sarah Woehrman, Coupeville, 43, 55:41; 61, Marian Quarrier, Oak Harbor, 53, 57:19; 83, Chris Cull-Dematteo, Oak Harbor,56, 1:00:53.

 

5K

Top five men: 1, Bradley Rzewnicki, Warrenton, Ore., 14, 18:09; 2, Shawn Lemke, Oak Harbor, 23, 19:38; 3, Hermes Freitas, Oak Harbor, 48, 20:11; 4, Brannon Mucke, Mount Vernon, 49, 20:20; 5, Alex Thompson, Seattle, 29, 20:41.

Top five women: 8, Emma Flood, Seattle, 14, 21:26; 9, Kristin Metcalf, Seattle, 41, 21:26; 11, Mary Smart, Portland, 43, 22:36; 12, Erin Gluth, Edmonds, 45, 22:58; 14, Mercy Koech, Oak Harbor, 25, 23:28.

Top five local men: 2, Shawn Lemke, Oak Harbor, 23, 19:38; 3, Hermes Freitas, Oak Harbor, 48, 20:11; 10, Christopher Carpenter, Oak Harbor, 32, 22:11; 16, Connor Thompson, Oak Harbor, 15, 23:31; 17, Mitchell Carroll, Coupeville, 14, 23:34.

Top five local women: 14, Mercy Koech, Oak Harbor, 25, 23:28; 19, Jennifer Wynn, Coupeville, 46, 24:26; 23, Kate Romero, Oak Harbor, 23, 24:52; 28, Alicia Lanigan, Oak Harbor, 28, 25:47; 30, Jenna Cooley, Oak Harbor, 13, 26:11.

 

Kids' 1K

Top 10 boys: 1, Carter Stevenson, Maple Ridge, B.C., 11, 3:50; 2, Aidan Wright, Oak Harbor, 11, 4:03; 3, Ty Stevenson, Maple Ridge, B.C, 11, 4:03; 4, Brody Snyder, Oak Harbor, 8, 4:07; 5, Kaito White, Oak Harbor, 9, 4:11; 6, Damien Honda, Oak Harbor, 10, 4:12; 7, Korey Fuentes, Oak Harbor, 10, 4:12; 8, Travis Westman, Oak Harbor, 9, 4:15; 9, Jackson Wesley, Oak Harbor 8, 4:16; 10, Tommy Laman, Astoria, Ore., 8, 4:24.

Top 10 girls: 15, Katie Blaine, Oak Harbor, 10, 4:33; 16, Abby Lang, Oak Harbor, 11, 4:33; 17, Emma Todhunter, Newman Lake, 10, 4:33; 22, Brianna Richard, Oak Harbor, 8, 4:36; 26, Ashley Coker, Oak Harbor, 9, 4:40; 27, Kadee Snyder, Oak Harbor, 6, 4:41; 30, Brittney Gautheir, Tigard, Ore., 10, 4:47; 32, Lyla Stuurmans, Coupeville, 6, 4:49; 34, Kyleigh Denham, Oak Harbor, 7, 4:53; 35, Jillian Knoll, Oak Harbor, 9, 4:58.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 30 edition online now. Browse the archives.