Sports

Dozen earn regional berths | Wrestling

Oak Harbor
Oak Harbor's Jahleel Vester, top, defeats Stanwood's Kane Ayling to win the subregional 138-pound title.
— image credit: Jim Waller / Whidbey News-Times

Twelve Oak Harbor High School wrestlers, seven boys and five girls, qualified for the regional tournament through their efforts at their respective subregional meets last weekend.


The Wildcat boys finished third in the team standings at the six-team subregional tournament Friday and Saturday, Feb. 7 and 8, at Marysville-Pilchuck High School.


The girls placed second, their best finish ever, in their 31-team subregional at Mount Vernon High School, also Friday and Saturday.


Four Oak Harbor boys were crowned subregional champions: Christian Bertram (113 pounds), Jeremy Vester (132), Jahleel Vester (138) and Mark Johnston (152).


Ray Quinday (220) and Jackson Constant (285) placed second and Jacob Dugin (195) nabbed third.
The top three in each weight class qualified for the regional tournament at Seattle's Nathan Hale High School Saturday, Feb. 15.


Three other Wildcats boys (Kekai Tarrant, 160; Kenny King, 220; and Tyler Adamson, 285) just missed advancing to the regional, placing fourth and earning alternate spots.


Others placing for Oak Harbor were Garrett Stahl (fifth, 103), William Nickelson (sixth, 103), Lucas Nickelson (sixth, 113) and Mike Laningham (sixth, 182).


Ferndale easily won the team title with 369.5 points, Everett had 282, Oak Harbor 258, Marysville-Pilchuck 235.5, Stanwood 207 and Marysville Getchell 117.


The Oak Harbor girls finished second even though they fielded only seven girls over the 12 weight classes.
Mount Vernon won title with 153 points. Oak Harbor edged Lakewood 106.5-98 for second.


To move by Lakewood and secure second place, Oak Harbor needed Deasha O'Brien to defeat her Cougar opponent Saturday morning. O'Brien did so easily, winning 23-7 to wrap up the school-best finish.


Amber Cramsey-Behnke (235) collected the Wildcats' only individual title. Caitlynn Woodworth (145) placed second, Meredith Bain (170) took third and Tricia Desquitado and O'Brien went 3-4 at 112.


The first four in each division qualified for the regional tournament at Bellingham High School Saturday, Feb. 15.


Isabel Garcia (100) finished fifth and is a regional alternate.


The first four places at both the boys and girls regionals qualify for the state meet Feb. 21 and 22 in Tacoma.

Oak Harbor boys results:

Garrett Stahl, 106 pounds (fifth place): bye; win by pin, :33; lost 7-2; lost 9-5; won by pin, 1:33.


William Nickelson, 106 (sixth place): lost by pin, :17; bye; won by pin, 4:11; won by pin, 2:11; lost by pin, :35; lost by pin 1:33.


Christian Bertram, 113 (first place): bye; won by pin, 3:58; won by pin, 6:00; won 5-4.


Lucas Nickelson, 113 (sixth place): bye, won by injury default; lost by pin, :51; lost by pin, :49; lost by pin, :39.


Joseph Fields, 120: bye; lost by pin, 1:27; lost 12-0.


Carl Caidic, 120: won by pin, 1:28; lost by pin, 4:58; bye, lost 13-11.


William Stuntz, 126: bye; lost by pin, 1:09; lost 12-7.


Trevor Vaughn, 126: bye; lost by pin, 1:20; lost by pin, 2:52.

Jeremy Vester, 132 (first): bye; won by pin, :26; won by pin, 1:44; won 7-1.

Corey Snodgrass, 132: lost by pin, :57; bye; lost by pin, 2:18.

Jahleel Vester, 138 (first): won by pin, :27; won by pin, 1:46, won by pin, 3:24; won by pin, 5:55.

Eriq Boler, 138: lost by pin, 1:10; bye; lost 6-0.

Sebastian Ceaser, 145: bye, lost 6-5; won 14-4, lost 8-6.

Zach Aketch, 145: lost by pin, :57; bye; lost 1-0.

Mark Johnston, 152 (first): won by pin, 1:56; won by pin, :52; won 14-7; won 11-1.

Nick Dugin, 152: lost 13-0; bye; won by pin, 2:32; lost by injury default.

Kekai Tarrant, 160 (fourth): bye; won by pin, 3:42; lost by pin, 3:27; won by pin, 4:13; lost 5-1.

Nathan Mecom, 160: lost by pin, 2:18; by, lost by pin, :41.

Stephen Dixon, 170: bye; lost by pin, 1:09; lost by pin, 4:30.

Matt Zafra, 170: bye; lost by pin, 1:43; lost 6-2.

Mike Laningham, 182 (sixth) : bye; lost by pin, 2:19; bye, won by pin, :33; lost by pin, :33; lost 5-0.

Jacob Dugin, 195 (third): won by pin, :48; won by pin, 2:39; lost by pin, 1:04; won by pin, 1:25; won 5-4.

Ray Quinday, 220 (second): bye; won by pin, 1:18; won 6-3; lost 4-2.

Kenny King, 220 (fourth): won by pin, 1:17; won by pin, 1:18; lost by pin, 3:15; won by pin, 4:22; lost by pin, 2:58.

Jackson Constant, 285 (second): bye; bye; won by pin, 1:16; lost 13-5.

Tyler Adamson, 285 (fourth): bye; won by pin, 3:51; lost by pin, 3:35; won by pin, :31; lost by pin, 2:33.

Oak Harbor girls results:

Isabel Garcia, 100 (fifth): won 12-1; lost 6-3; lost by pin; won 8-0.

Tricia Desquitado, 112 (third): bye; won by pin; lost by pin; won 4-3; won by injury default.

Deasha O'Brien, 112 (fourth): won by pin; lost 12-1; won by pin; won by pin; won 23-7; lost by injury default.

Zaiha Sams, 118: won by pin; lost by pin; won by pin; lost 10-7.

Caitlynn Woodworth, 145 (second): won by pin; won 5-0; lost by pin.

Meredith Bain, 170 (third): bye; lost 5-3; bye; won by injury default.

Amber Cramsey-Behnke, 235 (first): bye; won by injury default; pin.

The Oak Harbor girls show off their second-place plaque, the highest finish ever for an Oak Harbor girls team at the subregional tournament. Front, Deasha O'Brien; standing, left to right: Caitlynn Woodworth, Isabel Garcia, captain Rebecca Holloman, Tricia Desquitado, Amber Cramsey-Behnke and Meredith Bain. (Photo by Larry Falcon)

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 29 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates