Sports

All-Conference Selections

First Team Offense

Offensive Line: Nick Smith (Lake Stevens), Tim Schmidt (Cascade), Kyle Thompson (Marysville), Brent Bebee (Oak Harbor), Whitney Roulstone (Snohomish)

Wide Receiver: David Johnson (Lake Stevens), Grant Bull (Oak Harbor)

Tight End: Gerrid Warner (Oak Harbor)

Running Back: Dylan Henderson (Lake Stevens), Brenton Bodewig (Arlington), Jake Darling (Snohomish), Ross Fay (Snohomish)

Quarterback: Lenny Serfling (Oak Harbor), Kyle Kendrick (Mount Vernon)

First Team Defense

Defensive Line: Chad Asmus (Oak Harbor), Nick Rutter (Cascade), Matt Leonard (Lake Stevens), Mike Mayer (Snohomish)

Outside Linebacker: Eric Cunningham (Mount Vernon), Cody Parker (Oak Harbor), Jared Burke (Stanwood)

Defensive End: Gerrid Warner (Oak Harbor), Kyle Thompson (Marysville)

Inside Linebacker: Brandon Fenter (Snohomish), Brian Pugmire (Cascade), Dylan Henderson (Lake Stevens)

Defensive Backs: Brian Skjei (Mount Vernon), Kyle Kendrick (Mount Vernon), Jake Darling (Snohomish), Ross Fay (Snohomish), Mitch Canham (Lake Stevens)

Punter: Kyle Kendrick (Mount Vernon)

Place Kicker: Ace Youngren (Snohomish)

Return Specialist: Brenton Bodewig (Arlington), Grant Bull (Oak Harbor)

Second Team Offense

Offensive Line: Stephan Redmond (Stanwood), Quinn Wattum (Stanwood), Cody Grahm (Arlington), Adam Grobschmit (Mount Vernon), Ryan Burke (Snohomish)

Wide Receiver: Kyle Veach (Oak Harbor), Tim Lehr (Mount Vernon)

Tight End: Jesse Bauer (Lake Stevens)

Running Back: Blake Ward (Oak Harbor), Jared Burke (Stanwood), Brian Skjei (Mount Vernon), Pat Job (Snohomish)

Quarterback: Mitch Canham (Lake Stevens)

Second Team Defense

Defensive Line: Dan Atchison (Cascade), Bryant Livesay (Marysville), Whitney Roulstone (Snohomish)

Outside Linebacker: Justin Robertson (Cascade), Jeff Nearing (Lake Stevens), Taylor Pesce)

Defensive End: Matt Costa (Marysville), Nate Metcalf (Oak Harbor)

Inside Linebacker: Ryan Lange (Oak Harbor), Jaeger McClure (Lake Stevens)

Defensive Backs: Grant Bull (Oak Harbor), Adam Diaz (Oak Harbor), Nick Casillas (Cascade), Jared Porter (Snohomish)

Punter: Grant Bull (Oak Harbor)

Place Kicker: Tyler Biem (Cascade)

Return Specialist: Dan Jackson (Cascade)

Honorable Mention (For O.H. only)

Ryan Payne (Oak Harbor), Drew Jenkins (Oak Harbor), Chris Walker (Oak Harbor), John Lobbestael (Oak Harbor)

WesCo North Division All-Conference Soccer

First Team

Jessica Hughes (Cascade), Lucy Miller (Snohomish), Jenny White (Oak Harbor), Danielle Monson (Marysville), Gretyl Pruss (Oak Harbor), Mahlleace Tomsin (Arlington), Wendy Hugo (Mount Vernon), Lindsey Kihm (Snohomish), Hazel Sapida (Oak Harbor), Lisa Unruh (Cascade), Kelsey Manning (Snohomish), Malea Russum (Lake Stevens), Maisie Todd (Lake Stevens), Teresa Fish (Monroe)

Second Team

Jesse Heath (Arlington), Jessica Hinton (Lake Stevens), Katie Norkin (Snohomish), Anna Jensen (Marysville), Christy Detmer (Snohomish), Tina Nocolas (Oak Harbor), Stephanie Brenoic (Cascade), Chelsea Bumbaugh (Monroe), Camille Kintner (Stanwood), Chelsey Zimmerman (Monroe), Katie Bruscas (Arlington), Nicole Berntson (Snohomish), Michelle Sowers (Monroe), Ashley Andellan (Snohomish)

Honorable Mention (For O.H. only)

Katie Shoeflling (Oak Harbor), Stephanie Black (Oak Harbor), Kaylea Kingma (Oak Harbor)

Wesco North Division All-Conference Tennis

Singles: Michael Carlson (Stanwood), Kyle May (Mount Vernon), Daniel Hinkley (Oak Harbor), Scott Donnell (Oak Harbor)

Wesco North Division All-Conference Swimming

200 Free: Elizabeth Sole (Marysville),

500 Free: Kirsten Behla (Snohomish)

200 IM: Erin Richmond (Snohomish)

100 Backstroke: Jessie Rima (Marysville)

50 Free: Missy McIntyre (Oak Harbor)

100 Free: Kyla Meuer (Oak Harbor)

100 Fly: Courtney Spurgeon (Snohomish)

100 Breaststroke: Missy McIntyre (Oak Harbor)

Diving: Brittany Berg (Marysville)

200 Free Relay: Kyla Meuer (Oak Harbor), Ashley Werring (Oak Harbor), Cassie Kliernan (Oak Harbor), Missy McIntyre (Oak Harbor)

200 Medley Relay: Elizabeth Sole (Snohomish), Erin Corcoran (Snohomish), Rebecca Young (Snohomish), Barbara Johnson (Snohomish)

400 Free Relay: Courtney Spurgeon (Snohomish), Rebecca Young (Snohomish), Erin Corcoran (Snohomish), Kirsten Behla (Snohomish)

Wesco North Division All-Conference Volleyball

First Team

Hitter: Marlko Cloverdale (Marysville), Micaela Parker (Marysville), Katelin Parks (Stanwood), Courtney Schneider (Snohomish), Lindsey Signer (Stanwood), Megan Silver (Snohomish),

Setter:Korissa Clevish (Marysville), Jenna Von Moos (Stanwood)

Defensive Specialist: Natanya Parsons (Marysville)

Second Team

Hitter: Brittany Bekins (Cascade), Kim Donahue (Stanwood), Heather Favorite (Lake Stevens), Heidi McNeill (Oak Harbor), Alyssa Smoke (Cascade), Nikole Thompson (Marysville),

Setter: Lauren Amundson (Stanwood), Jen McGinty (Snohomish)

Defensive Specialist: Katie Ryan (Stanwood)

Honorable Mention (For O.H. only)

Alicia Lancaster (Oak Harbor), Nikki Barone (Oak Harbor)

Wesco North Division All-Conference X-Country

First Team Boys

Faraz Bala (Snohomish), Danny Hayman (Marysville), Brian Christianson (Marysville), Danny Weiser (Snohomish), Sam Scotchmer (Snohomish), Justin Brandt (Snohomish), Johnny Resetar (Stanwood)

Second Team Boys

Liberda Rick (Arlington), Casey Barten (Snohomish), Robbie Lowry (Marysville), Derek Wirth (Oak Harbor), Marc Snyder (Stanwood), Chris Wichers (Oak Harbor), Bobby Carson (Snohomish)

Honorable Mention (For O.H. only)

Tim Riney (Oak Harbor)

First Team Girls

Amber Nickelson (Lake Stevens), Bethany Ojalehto (Monroe), Amanda Stopa (Snohomish), Stacy Holtman (Stanwood), Alyssa Modrell (Snohomish), Ashley Meyer (Snohomish), Maryanne Hanks (Marysville)

Second Team Girls

Kim Holland (Snohomish) Charissa Buchanan (Stanwood), Katrian Wiseman (Snohomish), Breann Pickett (Arlington), Amanda Mowers (Snohomish), Alex Bonn (Marysville), Summer Huntington (Marysville)

Honorable Mention (For O.H. only)

Leonila Celestino (Oak Harbor)

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 23 edition online now. Browse the archives.