Home

Whidbey News-Times

Back

5 Wildcats qualify for state; more finals Friday | Track

By JIM WALLER
Whidbey News-Times Sports editor
May 16, 2013 · 1:32 PM
Comments

Five Oak Harbor High School boys qualified for the state meet after finishing in the top three in their events in day one of the two-day district track meet at Marysville-Pilchuck High School Wednesday, May 14.

The majority of the meet concludes Friday at 5:30 p.m.

The Oak Harbor boys lead the team scoring after five events with 40 points; Shorewood is second in the 11-team meet with 33.

The Wildcats girls have 8 points and are in eighth; Shorecrest leads with 38.

Chris Hailer (high jump, 6) and Jeremy Foster (shot put, 50-9.5) earned district titles.

John Rodeheffer (4:31.56) and Clayton Richardson (4:31.81) placed second and third in the 1,600.

Dayne Herron picked up third in the shot (46-01) to earn the other state berth.

Also competing in boys finals Wednesday were Jacob Olson (ninth, high jump, 5-08), Keenan Davilla (11th, pole vault, 10), Connor Paramenter (13th, pole vault, 9-06) and

Michael Laningham (10th, shot put, 41-02.5).

For the girls, Christina Wicker (5:16.43) and Alex Laiblin (5:22.76) ran to fifth and sixth in the 1,600 final. Jonalynn Horn placed 11th (5:35.87).

Taylor Deconzo was eighth in the javelin (92-05) and 15th in the discus (74-04.5). Jinai Guzman finished 14th in the javelin (81-04).

Oak Harbor results in the preliminaries (top eight advance):

Girls 100: 6, Jessica Hollins, 13.53; 9, Sierra Seabolt, 13.94; 14th, Matti Miesle, 14.22.

Girls, 200: 3, Hollins, 27.16; 12th, Jember Jansen, 28.99; 15th, Miesle, 29.35.

Girls 400: 8, Suzanne Kaltenbach, 1:04.

Girls 800: 3, Wicker, 2:24.81; 6, Marisa Sligh, 2:29.68; 9, McKenzie Schneider, 2:33.82; 13, Kaltenbach, 2:35.95.

Girls 100 hurdles: 3, Jackie Dejesus, 17.39; 7, Nalani Gabbert, 17.74; 12, Priya Osborne, 18.47; 13, Rachel Crowther, 18.84.

Girls 300 hurdles: 10, Gabbert, 51.91; 11, Dejesus, 51.95.

Girls 4x100: 7, Oak Harbor, 52.49.

Girls 4x200: 1, Oak Harbor, 1:48.55.

Boys 200: 9, Robert Miller-Hubbel, 24.08.

Boys 400: 12, Josh Jepson, 55.04; 14, Josiah Welch, 55.36.

Boys 800: 4, Richardson, 2:06.79; 8, Ceasar Sebastian, 2:08.93.

Boys 110 hurdles: 10, Stephen Dixon, 18.5; 12, Patrick Mayer, 18.67; 14, Jared Gray, 18.88.

Boys 300 hurdles: 10, Mayer, 45.67; 13, Dixon, 46.14; 14, Gray, 48.23.

Boys 4x400: 8, Oak Harbor, 3:42.53.

Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us