Home

Whidbey News-Times

Back

Wildcat girls 2nd, boys 4th at Stanwood Twilight meet | Track

By JIM WALLER
Whidbey News-Times Sports editor
May 6, 2013 · Updated 11:28 AM
Comments

Marysville-Pilchuck edged the Oak Harbor High School girls track team for the title of the 11-team Stanwood Twilight Invitational Friday, May 3.

The Wildcat boys placed fourth.

The M-P girls scored 134 points to Oak Harbor's 131.5. Stanwood was a distant third with 98.

Lake Stevens captured the boys meet with 151; Oak Harbor scored 89.

Christina Wicker won two individual events (800, 2:24.77; 1,600, 5:13.12) and a relay to lead the Wildcat girls.

She joined Sierra Seabolt, Matti Miesle and Jessica Hollins to claim the 4x200 (1:49.51).

Clayton Richardson paced the boys by matching Wickers with wins in the 800 (2:03.93) and 1,600 (4:30.46).

Oak Harbor continued its dominance in the longer races by winning both 3,200's: Alex Laiblin won the girls (11:33.37) and John Rodeheffer took the boys (9:52.51).

The only other Oak Harbor win came from Chris Hailer in the boys high jump (6-02).

The girls picked up three seconds: Hollins, 100, 12.6; Jonalynn Horn, 3,200, 12:09.82; and Taylor Deconzo, shot, 33-05.

The Wildcats head to Shoreline Stadium for the Wesco 3A championships at 3:30 p.m. Wednesday, May 8, and 5:30 p.m. Friday, May 10.

Other results at Stanwood:

Third, girls: Deconzo, javelin, 98-06; Hayley Lundstrom, high jump, 4-10; 4x100, Seabolt, Nalani Gabbert, Zoeann Bassett, Miesle, 53.51.

Third, boys: Jeremy Foster, shot, 49-06; Carlos Beltran, javelin, 138-08.

Fourth, girls: Seabolt, 100, 12.6; Hollins, 200, 27.02; Jackie Dejesus, 100 hurdles, 17.46; Gabbert, 300 hurdles, 51.11; Kaylee Lamb, shot, 31-07; 4x400, Hollins, Dejesus, Laiblin, Wicker, 4:25.06.

Fourth, boys: Jacob Olsen, high jump, 5-10.

Fifth, girls: Ashley Everett, 3,200, 12:59.67; Gabbert, 100 hurdles, 16.63; Dejesus, 300 hurdles, 51.51; Olivia Hunt, shot, 30-09.

Fifth, boys: Carlton Johnson, 100, 11.58; Robert Miller-Hubbel, 23.39; Dayne Herron, shot, 46-01; 4x400, Johnson, Richardson, Noel Cheeseboro, Josiah Welch, 3:45.92.

Sixth, girls: Emily Schroeder, pole vault, 6; Priya Osborne, long jump, 14-11.5.

Sixth, boys: Rodeheffer, 1,600, 4:38.33; Tyler Adamson, discus, 125-09.

Seventh, girls: Marisa Sligh, 800, 2:32.35.

Seventh, boys: Sebastian Ceasar, 800, 2:09.81; Hailer, triple jump, 38-08; 4x100, Anthony Alexander, Miller-Hubbel, Jayden Davilla, Johnson, 52.01.

Eighth, girls: Laiblin, 800, 2:32.78; Sligh, 1,600, 5:38.99; Osborne, 100 hurdles, 18.49; Hunt, high jump, 4-08; Lundstrom, triple jump, 29-02.

Eighth, boys: Patrick Mayer, 300 hurdles, 44.89.


Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us