Sports

Wildcat girls 2nd, boys 4th at Stanwood Twilight meet | Track

Marysville-Pilchuck edged the Oak Harbor High School girls track team for the title of the 11-team Stanwood Twilight Invitational Friday, May 3.

The Wildcat boys placed fourth.

The M-P girls scored 134 points to Oak Harbor's 131.5. Stanwood was a distant third with 98.

Lake Stevens captured the boys meet with 151; Oak Harbor scored 89.

Christina Wicker won two individual events (800, 2:24.77; 1,600, 5:13.12) and a relay to lead the Wildcat girls.

She joined Sierra Seabolt, Matti Miesle and Jessica Hollins to claim the 4x200 (1:49.51).

Clayton Richardson paced the boys by matching Wickers with wins in the 800 (2:03.93) and 1,600 (4:30.46).

Oak Harbor continued its dominance in the longer races by winning both 3,200's: Alex Laiblin won the girls (11:33.37) and John Rodeheffer took the boys (9:52.51).

The only other Oak Harbor win came from Chris Hailer in the boys high jump (6-02).

The girls picked up three seconds: Hollins, 100, 12.6; Jonalynn Horn, 3,200, 12:09.82; and Taylor Deconzo, shot, 33-05.

The Wildcats head to Shoreline Stadium for the Wesco 3A championships at 3:30 p.m. Wednesday, May 8, and 5:30 p.m. Friday, May 10.

Other results at Stanwood:

Third, girls: Deconzo, javelin, 98-06; Hayley Lundstrom, high jump, 4-10; 4x100, Seabolt, Nalani Gabbert, Zoeann Bassett, Miesle, 53.51.

Third, boys: Jeremy Foster, shot, 49-06; Carlos Beltran, javelin, 138-08.

Fourth, girls: Seabolt, 100, 12.6; Hollins, 200, 27.02; Jackie Dejesus, 100 hurdles, 17.46; Gabbert, 300 hurdles, 51.11; Kaylee Lamb, shot, 31-07; 4x400, Hollins, Dejesus, Laiblin, Wicker, 4:25.06.

Fourth, boys: Jacob Olsen, high jump, 5-10.

Fifth, girls: Ashley Everett, 3,200, 12:59.67; Gabbert, 100 hurdles, 16.63; Dejesus, 300 hurdles, 51.51; Olivia Hunt, shot, 30-09.

Fifth, boys: Carlton Johnson, 100, 11.58; Robert Miller-Hubbel, 23.39; Dayne Herron, shot, 46-01; 4x400, Johnson, Richardson, Noel Cheeseboro, Josiah Welch, 3:45.92.

Sixth, girls: Emily Schroeder, pole vault, 6; Priya Osborne, long jump, 14-11.5.

Sixth, boys: Rodeheffer, 1,600, 4:38.33; Tyler Adamson, discus, 125-09.

Seventh, girls: Marisa Sligh, 800, 2:32.35.

Seventh, boys: Sebastian Ceasar, 800, 2:09.81; Hailer, triple jump, 38-08; 4x100, Anthony Alexander, Miller-Hubbel, Jayden Davilla, Johnson, 52.01.

Eighth, girls: Laiblin, 800, 2:32.78; Sligh, 1,600, 5:38.99; Osborne, 100 hurdles, 18.49; Hunt, high jump, 4-08; Lundstrom, triple jump, 29-02.

Eighth, boys: Patrick Mayer, 300 hurdles, 44.89.

Community Events, April 2014

Add an Event
We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Apr 23 edition online now. Browse the archives.