Home

Whidbey News-Times

Back

Wildcat teams get 1 win each | Track

By JIM WALLER
Whidbey News-Times Sports editor
March 29, 2013 · 9:41 AM
Comments

Oak Harbor track teams each won one of two match-ups at a double dual meet at Marysville-Pilchuck High School Thursday, March 28.

The boys defeated M-P 78-63 and were edged by Mountlake Terrace 73-72. The girls beat Terrace 84-62 but fell to Marysville-Pilchuck 75-70.

The boys earned double wins from Clayton Richardson (800, 2:03.88; 1,600, 4:32.59), Patrick Mayer (110 hurdles, 18.23; 300 hurdles, 45.16) and Chris Hailer (high jump, 6-06; long jump, 20-06.5).

Carlton Johnson (400, 53.72) and Jeremy Foster (shot, 48-02) also won for the Wildcats.

Christina Wicker won twice for the girls (800, 2:28.08; 1,600, 5:18.85). Alex Laiblin (3,200, 11:44.73) and Taylor Deconzo (javelin, 95-04) snared other firsts.

Meadowdale and Marysville Getchell come to Oak Harbor at 3:30 p.m. Thursday, April 11.

Other results:

Second, boys: Johnson, 100, 11.84; Robert Miller-Hubbel, 200, 24.34; John Rodeheffer, 3,200, 10:00.46; Jacob Olson, high jump, 5-10.

Second, girls: Jessica Hollins, 100, 13.05; 200, 27.26; Susanne Kaltenbach, 400, 1:04.78; Marisa Sligh, 800, 2:42.2; Laiblin, 1,600, 5:36.48; Nalani Gabbert, 100 hurdles, 17.95; Jackie Dejesus, 300 hurdles, 52.66; 4x100 relay, Sierra Seabolt, Deja Bunch, Hollins, Jember Jansen, 53.27; 4x200, Priya Osborne, Seabolt, Gabbert, Jansen, 1:57.28; 4x400, Wicker, Dejesus, Hollins, Bunch, 4:25.1.

Third, boys: Rodeheffer, 1,600, 4:40.35; Dayne Herron, shot, 46-07; Allen Hills, long jump, 19-01; 4x100, Miller-Hubbel, Jayden Davilla, Julian Faralan, Anthony Alexander, 46.54; 4x400, Mayer, Richardson, Johnson, Noel Cheeseboro.

Third, girls: Bunch, 200, 29.29; Emily Schroeder, 800, 2:53.83; Dejesus, 100 hurdles, 18.31; Gabbert, 300 hurdles, 53.85; Deconzo, shot, 30-11.5.

Boys, fourth: Josiah Welch, 400, 56.05; Rodeheffer, 800, 2:15.9; Stephen Dixon, 300 hurdles, 48.16; Piikekai Tarrant, javelin, 138-02; 4x400, Dixon, Welch, Ziwei Peng, Josh Jepsen, 4:06.93.

Girls, fourth: Seabolt, 200, 29.39; Mizuki Suga, 800, 3:00.09; Schneider, 3,200, 12:43.52; Osborne, 100 hurdles, 19.2; Gabbert, high jump, 4-02; Stephanie Kolden, long jump, 13-06.5; Amelia Berner, triple jump, 29-03.5.

Boys, fifth: Miller-Hubbel, 100 (tie), 12.31; Alexander, 100 (tie) 12.31; 200, 25.48; Cheeseboro, 400, 56.2; Nate Wagner, 800, 2:16.45; Dixon, 110 hurdles, 19.35; Tyler Adamson, discus, 107-03; Carlos Beltran, javelin, 132-11; Connor Paramenter, pole vault (tie), 9; Keenan Davilla, pole vault (tie), 9; Olson, long jump, 17-11; Hills, triple jump, 38-03.

Girls, fifth: Seabolt, 100, 14.02; Ashley Everett, 400, 1:08.9; Jonalynn Horn, 3,200, 12:57.26; Faith Callies, 100 hurdles, 20.48; Osborne, 300 hurdles, 57.82; Kaylee Lamb, shot, 27-07; Kolden, triple jump, 28-05.


Commenting Rules

© Sound Publishing, Inc.
All rights reserved.
Our Titles | Work With Us