Sports

Smollack, King state champions

Oak Harbor sophomore Donovan Hunt leaped 22 feet, 6 inches to finish second in the Class 4A long jump.  - File photo
Oak Harbor sophomore Donovan Hunt leaped 22 feet, 6 inches to finish second in the Class 4A long jump.
— image credit: File photo

Whidbey Island has a monopoly on high school distance runners as track and field enthusiasts quickly learned at Class 4A and Class 1A state championship meets May 23 and 24 in Pasco and Tacoma.

At Edgar Brown Stadium in Pasco, Oak Harbor High School senior Mietra Smollack ran away from the field to win the Class 4A 1,600-meter event in a personal-record time of 4:56.44.

The same was true at Mount Tahoma Stadium in Tacoma in the Class 1A meet when Coupeville High School’s Kyle King successfully defended his 3,200-meter title, winning the event in a time of 9:43.10.

The victory was King’s third 3,200-meter championship.

“It was an outstanding weekend for us; a lot of good things went on,” Coupeville coach Randy King said. “All six kids we took brought home medals. It was pretty awesome.”

Kyle King also finished second in the 1,600 meters in a time of 4:23.10, and Smollack placed second in the 800 meters with a 2:15.64 clocking.

Coach King said Kyle tried to go out fast in the 1,600, but it was a little bit windy and he didn’t have a kick at the end.

“He was the defending champion and got passed on the home stretch, and that was kind of hard to take,” King said. “He had a different strategy in the 3,200 and just blew them away in the second mile.”

Team-wise, the Coupeville boys scored 33.50 points to finish in fourth place at the Class 1A meet. King’s High School was the meet winner with 96 points.

The Oak Harbor girls finished in 16th place with 18 points at the Class 4A meet. Bellarmine Prep was the winner scoring 76.50 points.

The Oak Harbor boys team had a good showing at the Class 4A meet and finished in 13th place with 17 points. Heritage High School with 50 points won the meet.

Wildcats’ sophomore Donovan Hunt led the way finishing second in the long jump with a distance of 22 feet, 6 inches, and senior Rodrick Rumble placed third in the high jump with a season-best 6 feet, 7 inches.

Paced by freshman Kyra Ilyankoff’s throw of 127 feet, 3 inches, good for a second place finish in the javelin, the Coupeville girls tallied 12 points finished in a tie for 19th place with Naches, Cashmere and Seattle Academy.

“Kyra improved her distance by 45 feet in the last three weeks of the season, that was simply incredible,” King said.

Chewelah High School with 66 points nosed out Lakeside by three points to win the Class 1A girls championship

In her final high school track and field meet, Wolves’ senior Erin Hickey placed fifth in the discus with a throw of 102-06.

Other athletes who turned in good performances were the Oak Harbor 4x100-meter relay team of Stephen Lewis, Bryce Schulle, DeVante Young and Hunt who placed sixth in a time of 43.37, and Coupeville’s 4x400 relay team comprised of Steven McDonald, Tyler King, Kyle King and Brian Miller who sped to a fourth-place finish in a clocking of 3:33.19.

“The relay was exciting,” coach King said. “We had to finish fifth to bring home a trophy and we placed fourth. It was a great capper on the weekend.”

Miller was sixth for the Wolf Pack in the javelin and the high jump, and Tyler King placed sixth in the 3,200 and eighth in the 1,600.

Class 4A state track and field meet at Edgar Brown Stadium, Pasco

May 23 and 24

Boys

Team scores — 1. Heritage 50 points, 2. Beamer 38, 3. Mead 34.50, 4, Inglemoor 31, 5. Central Valley 30, 6. (tie) Garfield and Kentwood 28, 8. Lewis and Clark 23, 9. Bethel 22, 10. Gig Harbor 20, 11. Lake Stevens 19, 12. Federal Way 18, 13. Oak Harbor 17, 14. (tie) Snohomish and University 16, 16. (tie) Redmond and Stanwood 15, 18. (tie) Evergreen (Vancouver) and Kent-Meridian 14, 20. Mariner 13, 21. Marysville-Pilchuck 12.50, 22. (tie) Wilson and Tahoma 12, 24. (tie) Curtis, Puyallup, Kentlake and Mount Tahoma 10, 28. Decatur 9, 29. (tie) Eastlake, Pasco, Central Kitsap, Rogers (Puyallup) and Cascade (Everett) 8, 34. (tie) Kamiak and Emerald Ridge 7, 36. (tie) South Kitsap, Jefferson, Moses Lake, Bothell and Juanita 6, 41. (tie) Shadle Park and Spanaway Lake 5, 43. Bellarmine Prep 4.50, 44. (tie) Lincoln and Edmonds-Woodway 4, 46. Ballard 3, 47. Jackson 2.50, 48. (tie) Monroe, Graham-Kapowsin and Prairie 1.

Girls

Team scores — 1. Bellarmine Prep 76.50, 2. Gig Harbor 65, 3. (tie) Richland and Garfield 40, 5. Marysville-Pilchuck 38.50, 6. Shadle Park 32, 7. Curtis 30.50, 8. Mead 30, 9. Lewis and Clark 29, 10. Ferris 26, 11. (tie) Battle Ground and Emerald Ridge 21, 13. (tie) Redmond and Jefferson 20, 15. Federal Way 19, 16. Oak Harbor 18, 17. Tahoma 17, 18. Olympia 16, 19. Snohomish 13, 20. (tie) Rogers (Puyallup) and Monroe 12, 22. (tie) Cascade (Everett), Mountain View and Inglemoor 11, 25. (tie) Bethel and Walla Walla 8, 27. (tie) Mountlake Terrace and Central Kitsap 6, 29. (tie) University, Mount Tahoma and Gonzaga Prep 5, 32. (tie) Eisenhower, Davis and Kentwood 4, 35. (tie) Central Valley and Pasco 3, 37. (tie) Spanaway Lake, North Kitsap, Lake Stevens and Stanwood 2, 41. (tie) Wenatchee and 1, 43. Roosevelt 0.5.

Class 1A state track and field meet at Mount Tahoma Stadium, Tacoma

May 23 and 24

Boys

Team scores — 1. King’s 96, 2. Cashmere 46, 3. Cedar Park Christian (Bothell) 39, 4. Coupeville 33.50, 5. (tie) Royal and Charles Wright 32, 7. Lakeside (Nine Mile Falls) 30, 8. (tie) Kalama and Freeman 28, 10. Montesano 26, 11. Connell 24, 12. Cascade Christian 20, 13.(tie) Orting, Tenino and Bellevue Christian 19, 16. Brewster 18, 17. Colfax 17, 18. Chewelah 16, 19. (tie) Onalaska, Cascade (Leavenworth) and Kiona-Benton 13, 22. (tie) Meridian and University Prep 11, 24. Cle Elum-Roslyn 9.50, 25. (tie) Highland, Ilwaco and Columbia (White Salmon) 8, 28. Seattle Christian 7, 29. Naches 4, 30. (tie) Newport (Spokane) and Lake Roosevelt 3, 32. (tie) Seattle Academy, Bush and Wahluke 2,

Girls

Team scores — 1. Chewelah 66, 2. Lakeside (Nine Mile Falls) 63, 3. Kiona-Benton 58, 4. King’s 50, 5. Stevenson 41, 6. Bellevue Christian 36, 7. Charles Wright 29, 8. Freeman, 26.50, 9. Connell 26.33, 10. Rainier 25, 11. Forks 23, 12. Okanogan 22, 13. Meridian 21, 14. Toledo 20, 15. University Prep 18, 16. Annie Wright 16, 17. LaCenter, 15.50, 18. Winlock 13; 19. (tie) Coupeville, Naches, Cashmere and Seattle Academy 12, 23. Onalaska 10, 24. Chelan 9, 25. (tie) Seattle Christian and Lynden Christian 8 27. Royal 7 28. (tie) Lake Roosevelt, Nooksack Valley and Mabton 6, 31. (tie) Cedar Park Christian (Bothell), Columbia (White Salmon), Vashon Island, Montesano and Omak 3, 36. Highland 2.33, 37. Orting 2, 38.(tie) Newport (Spokane), Tenino, Bush, Castle Rock and Colfax 1, 43. Brewster 0.33.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the Nov 29
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates