Sports

Oak Harbor overcomes weather and opponents | Track

Battling heavy rain, wind and two opponents, the Oak Harbor track teams flew to easy wins at Wildcat Memorial Stadium Thursday, April 19.

The Oak Harbor boys thumped Lynnwood 90-46 and Everett 97-38, while the girls whipped Lynnwood 123-18 and Everett 83-58.

Joshua Schrum led the Wildcat boys with wins in the 800 (2:10.4) and 1,600 (4:35.44), and teamed with Dejon Devroe, Chris Opdyke and Josiah Miller to win the 4x400 relay (3:43.5). The girls had three, two-time winners, Christina Wicker (800, 2:31.14; 1,600, 5:24.98),Raeanna Wynne (100 hurdles, 16.87; 300 hurdles, 52.84) and Ciera Wiser (high jump, 4-08; javelin, 92-03).

Wicker also won in the 4x400 relay with Christina Alexander, Maura McKole and Heather Dale (4:24.02); and Wiser won in the 4x200 relay with McKole, Sierra Seabolt and Jessica Hollins (1:53.67).

Also winning for the boys were Miller (100, 11.65), Opdyke (400, 52.88), Matt Reith (3,200, 10:17.59), Chris Hailer (high jump, 5-08), Devroe (long jump, 19) and Tucker Lundstrom (38-03).

Other girls placing first were McKole (200, 29.1) and Alex Laiblin (3,200, 12:12.1).

The Wildcats head to Langley for the Westling Invitational at 10:30 a.m. Saturday, April 21.

Other results:

Second, girls: Hollins, 100, 13.85, 200, 29.25; Dale, 800, 2:34.29; Jonalynn Horn, 1,600, 5:47.1; Hannah Bressler, 3,200, 12:31.36; Jackie Dejesus, 300 hurdles, 54; Wynne, triple jump, 32-06; Dominique Jackson, discus, 101.07; 4x100 relay, Seabolt, Alexander, Dejsha Lollar, Hollins, 53.

Second, boys: Clayton Richardson, 800, 2:10.7; Reith, 1,600, 4:38.7; John Rodeheffer, 3,200, 10:27.65; Jacob Olson, high jump, 5-08; Cody Hernkind, long jump, 18-08, triple jump, 35-11; Dayne Herron, shot, 41-09; Keon Crumpton, discus, 127-01.

Third, girls: Seabolt, 100, 13.99; Bressler, 800, 2:40.24; Laiblin, 1,600, 5:47.39; Nalani Gabbert, 300 hurdles, 54.63; Chylan Bass, triple jump, 31-00.5; Jackson, shot, 29-09; 4x400 relay, Lizzy Chase, Kelsey Johnson, Rachel Crowther, Bressler, 4:44.78.

Third, boys: Devroe, 200, 24.96; Patrick Mayer, 300 hurdles, 46.5; Jackson Constant, discus, 102-04; Piikekai Tarrant, javelin, 125; 4x100 relay, Robert Miller-Hubbel, Jayden Davilla, Peter Franssen, Hernkind, 47.51; 4x400 relay, Lundstrom, Reith, Mayer, Austin Marler, 3:58.58.

Fourth, girls: Alexander, 100, 14.17; Seabolt, 200, 30.06; Chase, 400, 1:08.72; Hayley Lundstrom, 800, 2:53.34, high jump 4-02; Marissa Sligh, 1,600, 5:59.11; Taylor VonGrey, 3,200, 12:49.32; Olivia Hunt, high jump, 4-02; Wiser, triple jump, 30; Elizabeth Adkins, discus, 86.

Fourth, boys: Carlton Johnson, 400, 54.97; Sebastian Ceasar, 800, 2:19.1; Rodeheffer, 1,600, 4:49; Richardson, 3,200, 10:58.6; Cody Sanders, 110 hurdles, 18.29; Allen Hills, long jump, 17-07; Davilla, triple jump, 35-01.5; Constant, shot, 37-7.5; 4x100 relay, Deshawn Phillips, Julian Faralan, Dakota Sinchak, Tucker Lundstrom, 47.92.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the Nov 26
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates