Sports

Wildcats run to big wins | Track

The Oak Harbor track teams dominated, each winning 10 events, in a double-dual meet at Marysville-Pilchuck High School Thursday, April 12.

The boys defeated Meadowdale 116-29 and host Marysville Getchell 98-47. The girls doubled up Meadowdale 88-44 and topped Getchell 91-55.

The Wildcat boys earned two wins from Josiah Miller (100, 11.3; 200, 23.5), while the girls were led by triple winner Dominique Jackson (shot, 31-07; discus, 106-10; javelin, 87-06) and double winner Raeanna Wynne (300 hurdles, 50.89; triple jump, 31-10.75).

Other winners for the boys included Dejon Devroe (400, 52.2), Josh Schrum (800, 2:07.44), Matt Reith (1,600, 4:41.41), John Rodeheffer (3,200, 10:20.8), Keon Crumpton (discus, 116-05), James Harrison (pole vault, 10-06), Cody Hernkind (long jump, 19-04) and the 4x100 relay team of Hernkind, Carlton Johnson, Sheyenne Sams and Miller (44.8).

On the girls side, other winners were Sierra Seabolt (100, 13.7), Kelsey Johnson (400, 1:07.09), Christina Wicker (1,600, 5:26.21), Alex Laiblin (3,200, 12:91.41) and the 4x400 relay team of Christina Alexander, Maura McKole, Nalani Gabbert and Wicker (4:20.54).

Oak Harbor welcomes Everett and Lynnwood at 3:30 p.m. Thursday, April 19.

Second, boys: Johnson, 100, 11.94; Devroe, 200, 23.86, long jump, 19-03; Marcel Weaver, 400, 56.48; Reith, 800, 2:08.92, 3,200, 10:43.82; Schrum, 1,600, 4:42.72; Patrick Mayer, 110 hurdles, 18.78; Dayne Herron, shot, 43-11; Piikekai Tarrant, javelin, 127-10; Hernkind, triple jump, 38-03; 4x400 relay, Johnson, Schrum, Hernkind, Peter Franssen, 3:42.28.

Second, girls: McKole, 200, 28.3; Wicker, 800, 2:28.17; Wynne, 100 hurdles, 16.85; Jackie Dejesus, 300 hurdles, 53.18; Elizabeth Adkins, discus, 85-09; Chylan Bass, triple jump, 29-08.25; 4x200 relay, Seabolt, McKole, Alexander, Jessica Hollins, 1:52.29.

Third, boys: Johnson, 200, 24.35; Clayton Richardson, 3,200, 11:16.18; Cody Sanders, 110 hurdles, 18.94; Mayer, 300 hurdles, 46.21; Jacob Olson, high jump, 5-08; Connor Paramenter, pole vault, 9; 4x400 relay, Reith, Dakota Sinchak, Sams, Tucker Lundstrom, 3:48.58.

Third, girls: Jember Jansen, 400, 1:08.41; Heather Dale, 800, 2:31.4; Laiblin, 1,600, 5:44.1; Hannah Bressler, 3,200, 12:36.37; Gabbert, 300 hurdles, 54.33; 4x100 relay, Seabolt, Dejsha Lollar, Irysh Concepcion, Hollins, 55.24.

Fourth, boys: Sams, 200, 24.72; Chris Opkyde, 800, 2:13.35; Rodeheffer, 1,600, 4:46.67; Sinchak, javelin, 120-10; Jayden Davilla, triple jump, 38.

Fourth, girls: Karina Concepcion, 400, 1:09.56; Bressler, 800, 2:39.34; Jonalynn Horn, 1,600, 5:50.27; Maris Sligh, 3,200, 13:06.06; Gabbert, 100 hurdles, 18.43; 4x400 relay, Wynne, Dale, Kelsey Johnson, Lizzy Chase, 4:47.27.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 13 edition online now. Browse the archives.