Sports

'Cats top Shorewood, lose to Jackson | Track

The Oak Harbor tracks teams split a double-dual meet at Everett Thursday, March 22.

The Wildcats whipped the Shorewood boys 123-21 and girls 104-44, but fell to the Jackson boys 90-55 and girls 82-67.

Josiah Miller (100, 11.34; 200, 22.59) and Christina Wicker (800, 2:26.06; 1,600, 5:23.91) each won two individual events.

Miller added a win in the 4x400 relay (3:36.81) with Carlton Johnson, Chris Opdyke and Peter Franssen and was second in the triple jump (39-01). Wicker was second in the 4x400 relay (4:30.06) with Christina Alexander, Nalani Gabbert and Rachel Crowther.

The boys also received wins from Josh Schrum (800, 2:02.33), Jeremy Foster (shot, 47-11.5) and Cody Hernkind (long jump, 19-07).

Additional winners for the Oak Harbor girls were Sierra Seabolt (100, 13.77), Raeanna Wynne (100 hurdles, 17.17), Dominique Jackson (discus, 99-10), Ciera Wiser (javelin, 87-05) and the 4x200 relay team (Dejsha Lollar, Wynne, Wiser and Jessica Hollins, 1:53.8).

Oak Harbor returns home at 3:30 p.m. Thursday, March 29, with Glacier Peak and Mountlake Terrace.

Other results:

Second, boys: Dejon Devroe, 400, 52.42; Keon Crumpton, discus, 130-10; Chris Hailer, high jump, 5-08; Josh McVey, pole vault, 11.

Second, girls: Hollins, 100, 14.02; Crowther, 400, 1:09.91; Jackson, shot, 30-07.5; Wynne, triple jump, 30-05; 4x100 relay, Seabolt, Lollar, Alexander, Hollins, 54.24.

Third, boys: Johnson, 100, 12.1; Connor Meyer, 800, 2:06.37; John Rodeheffer, 3,200, 10:05.63; Cody Sanders, 110 hurdles, 19.15; Patrick Mayer, 300 hurdles, 46.75; Dayne Herron, shot, 42-06.75; Jackson Constant, discus, 116-01; Dakota Sinchak, javelin, 122-01; 4x100 relay, Johnson, Franssen, Jayden Davilla, Hernkind, 46.42.

Third, girls: Alexander, 100, 14.09; Hollins, 200, 28.5; Jackson, javelin, 82; Seabolt, high jump, 4-02.

Fourth, boys: Mayer, 110 hurdles, 19.35; Sanders, 300 hurdles, 49.75; Constant, shot, 39-11.25; Kekai Tarrant,  javelin, 112-07; Connor Paramenter, pole vault, 9; Hailer, long jump, 18-11; Tucker Lundstrom, triple jump, 38-06; 4x100 relay, Robert Miller-HubbellMiller-Hubbell, Sinchak, Deshawn Phillips, Allen Hills, 47.69; 4x400 relay, Matt Reith, Meyer, Josh Crebbin, Mayer, 3:52.41.

Girls, fourth: Nikki Blanchard, 400, 1:11.68; Alex Laiblin, 1,600, 5:47.39, 3,200, 12:06.76; Wynne, 300 hurdles, 54.18; Elizabeth Adkins, discus, 85; Alexander, long jump, 13-06.25; Chylan Bass, triple jump, 29-06; 4x400 relay, Kelsey Johnson, Jonalynn Horn, Blanchard, Hayley Lundstrom, 4:48.63.

Fifth, boys: Devroe, 100, 12.2, 200, 24.27, long jump, 18-10; Sam Schultz, 400, 59.16; Reith, 1,600, 4:39.25; Zach Wallace, javelin, 109-11.

Fifth, girls: Seabolt, 200, 30.13; Horn, 1,600, 5:49.09; Hannah Bressler, 3,200, 12:14.25; Gabbert, 300 hurdles, 54.23; Amelia Berner, long jump, 12-08; Wiser, triple jump, 28-09.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 22 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates