Sports

Oak Harbor, Coupeville athletes receive letters, awards

The fall prep season wrapped up last week as the athletes received letters and special awards.

Oak Harbor Football

Senior letter winners: Casey Ferguson, Jen Fremd, Peter Franssen, Josiah Miller, Jordan Dickerson, Justin Everett, Brent Ryan, Tucker Lundstrom, Nick Farrell, Michael Berry, Josh McVey, Cody Hernkind, Ben Miller, Zach Wallace, Marcus Richardson, Michael Washington, Connor Meyer, Cody Sanders, Trevor Colter, David Payne.

Juniors: Isaiah Trower, Dakota Sinchak, Ian Kolste, Michael Maletto, Jon Lanningham, Fred Webster, Jack Richter, Michael Labelle, Austyn Walker, Austin Pulley, Jeremy Foster, Josh Crebbin, Dayne Herron.

Sophomores: Nathanael Stanford, Troy Studervant, Julian Faralan, Sheyenne Sams, Jeff Rude, Matt Zafra, Ray Quinday.

Special awards: Josiah Miller, Most Valuable Offensive Player, Captain; Hernkind, Most Valuable Defensive Player, Cap-tain; Ben Miller, Most Inspirational; Farrell, Wildcat Award; Lundstrom, Captain; Washington, Captain.

League honors: Josiah Miller, first-team running back, first-team defensive back, first-team punt returner; Ryan, first-team running back; Hernkind, first-team offensive lineman, second-team linebacker; Foster, first-team defensive lineman, second-team offensive lineman; Lundstrom, second-team offensive lineman; Walker, second-team tight end; Farrell, second-team linebacker; Trower, second-team defensive back; honorable mention, Washington, Kolste, Everett, Ferguson.

Coupeville Football

Senior lettermen: Zach Forland, Mitch Pelroy, Adam Garcia, Dalton Engle, Daniel Saunders, Dylan Warren, Zach McCormick, Mason Kuykendall, Chris Bitting, Brandt Bodamer.

Juniors: Danny Savalza, Kole Kellison, Luke Pelant, Riley Boyd, Caleb Valko, Serigio Guerro, Cameron Lambert, Anthony Maggio.

Sophomores: Wade Schaef, Gunnar Langvold, Jake Tumblin, Brett Arnold, Ben Haight, Nick Weatherford, Nick Streubel, Bryce Fleming, Jared Dickson.

Freshmen: Joel Walstad, Korbin Korzan, Miguel Rodriguez, Josh Bayne, Carson Riser, Aaron Wright, Matthew Hampton.

Special awards: Engle, Most Valuable Player; Pelroy, Offensive Player of the Year; Bodamer, Defensive Player of the Year.

League honors: Pelroy, Special Teams Player of the Year, first-team defensive back, first-team receiver; Engle, first-team punter, second-team linebacker; Maggio, second-team defensive lineman; honorable mention, Bodamer, Valko, Streubel.

Oak Harbor Soccer

Senior letter winners: Jessica Bruns, Maura McKole, Morgan Murphy.

Juniors: Jember Jansen, Mckenzie Schneider, Megan Duhrkopf, Dahnyelle Counts, Lauren Seabolt, Anne Te Paske, Sarah Young.

Sophomores: Annie Leete, Chelsea Atkinson, Kyndra Sherman, Hannah Vongrey, Faith Franssen, Maddie Ching, Cassidy Gurich.

Freshmen: Nalani Gabbert, Hayley Lundstrom.

Special awards: Gabbert, Wildcat Award; Sherman, Wildcat Award; McKole, Coaches’ Award.

League honors: Schneider, second-team midfield; honorable mention, McKole, Murphy, Gabbert.

Coupeville Soccer

Senior letter winers: Grace LaPoint, Amanda Montana, Cassidi Rosenkrance.

Juniors: Anna Bailey, Amanda d’Almeida, Haley Marx, Kelsey Miranda.

Sophomore: Victoria Well-man.

Freshmen: Marisa Etzell, Christine Fields, Ana Luvera, Ivy Luvera, Erin Rosenkrance, Paige Waterman, Jacquelyn Ginnings.

Special awards: Captains, d’Almeida, Montana, Cassidi Rosenkrance; Four-year letter winners, LaPoint, Montana, Cassidi Rosenkrance.

Oak Harbor Tennis

Senior lettermen: Samuel Glavick, Zachary Akker, Eric Berner, Benjamin Harrison.

Juniors: Sean Kelley, Cameron Bester, David Kusnick, Will Southard, Carlos Neto Gioia.

Sophomores: Antonio Unpingco, Jacob Nelson, Harrison Miller.

Freshmen: Tom Dale, Carter Saar.

Special award: Harrison, Captain.

Coupeville Tennis:

Lettermen: Nathan Lamb, Ben Wehrman, Aaron Curtin, Taku Yamauchi, Larry Hurlburt, Jason Knoll, Brandon Kelley, Brian Norris, Jake McCormick, Cameron Boyd-Eck, Konrad Borden, Evan Chiles.

Special Awards: Lamb, Most Valuable Player; Wehrman, Captain; Norris, Most Inspirational.

District honors: Lamb, singles champion; Curtin/Yamauchi, second-place doubles.

Oak Harbor Volleyball

Seniors letter winners: Christina Alexander, Lizzy Chase, Janine DeGuzman.

Juniors: Taylor Nienhuis, Hannah Salmons, Amanda Pavey, Roshel Muzzall, Ally McGuire, Kelsey Rankin.

Sophomore: Kayleigh Harper.

Special awards: Chase, Most Improved; McGuire, Most Inspirational; De- Guzman, Most Valuable Person; Nienhuis, Coach’s Award.

League honors: De- Guzman, second team; Harper, second team; Nienhuis, second team; Alexander, second team; Muzzall, honorable mention.

Coupeville Volleyball

Senior letter winners: Ali Trumbull, Chelsea Hudgins, Katie Smith, Taya Boonstra.

Juniors: Bessie Walstad, Madison Tisa-McPhee.

Sophomores: Breeanna Messner, Makenna Martyn.

Freshman: Hailey Ham-mer.

Special awards: Walstad, Most Inspirational, Best Defense; Hammer, Most Improved; Smith, Best Offense; Hudgins, Best Defense.

League honors: Smith, second-team; honorable mention, Boonstra, Walstad.

Oak Harbor Cheer

Senior letter winners: Briana Thrift, Rebecca White, Shannon Wolfe.

Multiple letter winners: Elizabeth Adkins, Racheal Balasa, Jade Brown, Micaiah Davis, Desiree Dillaman, Mariah Dozhier, Molly Murdock, Brittany Rogers, Sadie Strain, Jillian White, Ellie Williamson, Cristey Wolniakowski.

First-time letter winners: Kaitlyn Marcus, Caitlin Pugh, Angel Williams, Hailey Williamson, Shannon Wolfe.

Coupeville Cheer

Letter winners: Sydney Aparicio, Nicole Becker, Destiny Bitting, Taya Boonstra, Emily Clay, Caitlyn Connolly, Emilee Crichton, Rhiannon Ellsworth, Kim Farage, Julia Felici, Caitlyn Greenawalt, Jai’Lysa Hoskins, Katie Kiel, McKenzie Kooch, Teri Lee, Amanda Manker, Kylie Marie, Makenna Martyn, Breeanna Messner, Lisa O’Dell, Jessica Ornburn, Madeline Roberts, Alison Stricker, Brittani Wilkinson, Darion Wilson.

Special awards: Hoskins, Wolf Award; Bitting, Most Improved; Boonstra, Coach’s Award; Felici, Spirit Award.

Oak Harbor

Boys Cross Country

Senior lettermen: Fran-cesco Bernardelli, Adriel Eckart, Thomas Honeycutt, Ryuta Meany, Chris Opdyke, Matt Reith, Joshua Schrum.

Juniors: Wyatt Homola, John Kaltenbach, Isaac Matthews, Patrick Meyer.

Sophomores: Brendan Bristow, Esai Cunningham, Alexander Krantz, Stephen Miller, Caley Powers, Clayton Richardson, Nathan Wagner.

Freshmen: Joel Erickson, Dakota Powers, John Rodeheffer.

Special awards: Kalten-bach, Coaches’ Award; Schrum, Most Improved; Reith, Most Valuable Player; Meany, “XC” Award; Rodeheffer, Rookie of the Year.

League honors: Reith, first team; Rodeheffer, second team; Schrum, second team; Kaltenbach, honorable mention.

Oak Harbor

Girls Cross Country

Senior letter winners: Emily Bain, Hannah Bressler, Heather Dale, Alexa Holmly, Taylor VonGrey.

Juniors: Ashley Everett, Mackenzie Jackson, Carlie Kenny, Christina Wicker.

Sophomores: Nikki Blan-chard, Rachel Crowther, Alexandra Laiblin.

Freshman: Jonalynn Horn.

Special awards: Bressler, Coaches’ Award; Dale, Most Improved; Wicker, Most Valuable Player; Bain, “XC” Award; Crowther, “XC” Award; Everett, Rookie of the Year.

League honors: Bressler, second team; Dale, second team; Wicker, second team; honorable mention, Everett,  Kenny, Laiblin, VonGrey.

Oak Harbor

Swim and Dive

Swim and dive letter winners: Ciara Hu, Rachelle Muzones, Angela Johnson.

Swim letter winners: Karina Concepcion, Irysh Concepcion, Therese Des-quitado, Tricia Desquitado, Danae Nash, Carmen Moreno, Jacque Villanueva, Sarah Baxter, Mollie Briddell, Olivia Meyer, Nicole Vogt, Allison Hoffmire, Leanne Empinado, Melissa Malong.

Special awards: Hu, Most Valuable Player; Karina Concepcion, Coach’s Award; Baxter, Captains’ Choice Award; Muzones, Most Inspirational.

League honors: Hu, first team.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Nov 1 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates