Sports

WIRC starts strong at Runnin' the Rock

Logan Clark of the Whidbey Island Running Club runs to a first-place finish in the youth boys division of the Runnin
Logan Clark of the Whidbey Island Running Club runs to a first-place finish in the youth boys division of the Runnin' the Rock cross country meet Oct. 8.
— image credit: Photo by Jennifer Vasileff

The Whidbey Island Running Club produced a strong showing in the season's initial contest as it hosted the Runnin' the Rock cross country meet at the Gallery Golf Course Saturday, Oct. 8.

Coach Catie Rodeheffer said meet honors went to Logan Clark who "scored an impressive win" in the youth boys (13/14) division 4,000-meter race in 15:04.04.

The most improved runner, Rodeheffer said, was Wyatt Pauley who clipped 1:18 off his 2010 time while finishing 14th in the midget boys (11/12) race in 13:16.16.

In the midget girls race, Laura Rodeheffer (second, 11:47.76), Kaityln Chelberg (fifth, 12:19.35) and Carolyn Wicker (sixth, 12:40.49) all ran personal bests.

Coach Rodeheffer said the Gallery course was "extremely difficult...with hills, a hairpin turn, uphill starts and finishes, and long flowing downhills into a head win."

WIRC will compete in two more developmental meets Oct. 15 and 22 before the Junior Olympic series starts Nov. 12 in Seattle.

Catie Rodeheffer said newcomers are always welcome to join the WIRC and that middle school and high school runners can join up for the Olympic series once their school seasons are complete.

Contact Rodeheffer at 360-279-2196 or call John Vanderzicht Memorial Pool at 675-7665 for more information.

Whidbey Island Running Club results at the Running' the Rock meet:

Mini-bantam mixed (4-6), 800 meters: 2, Aaron French, 3:45.53; 3, Jadyn Erickson, 4:16.44; 4, Gavin Clark, 4:30.75; 7, Allison Lovett, 4:56.27; 8, Grace Thompson, 5:02.37; 9, David Daberko, 5:05.5.

Sub-bantam girls (7/8), 1,500 meters: 3, Natalie French, 7:57.77; 4, Jada Mason, 7:59.51; 5, Emily Lamb, 8:14.79; 7, Jordyn Lovett, 8:21.92.

Sub-bantam boys, 1,500 meters: 2, Harrison Keating, 7:07.36; 3, Riley Williamson, 7:37.3; 5, Isaac Schulz, 9:54.24.

Bantam girls (9/10), 3,000 meters: 8, Catherine Wicker, 15:32.6; 13, Altane Hansen, 18:24.87; 14, Sierra Dubuque, 18:24.88.

Bantam boys, 3,000 meters: 4, Evan Smith, 14:20.22; 5, Micah Thompson, 14:22.98; 7, Justin Erickson, 15:18.03.

Midget girls (11/12), 3,000 meters: 2, Laura Rodeheffer, 11:47.76; 5, Kaitlyn Chelberg, 12:19.35; 6, Carolynn Wicker, 12:40.49; 10, Addie Hansen, 13:51.89; 15, Megan Keating, 16:10.34.

Midget boys, 3,000 meters: 6, Ryan Vasileff, 11:55.25; 14, Wyatt Pauley, 13:16.16; 24, Austin Daberko, 24:31.89.

Youth boys (14-15), 4,000 meters: 1, Logan Clark, 15:04.04; 4, Joel Erickson, 15:35.95; 6, Caleb Thompson, 16:06.06; 7, Miguel Guzman, 16:10.98.

Young men (15-18), 4,000 meters: 1, Nathan LeMay, 20:17.68.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Sep 13 edition online now. Browse the archives.