Sports

Wicker wins twice for WIRC

Christina Wicker of the Whidbey Island Running Club captured two firsts and a second at the USA Track Federation Junior Olympic Association Championships for Western Washington June 25 and 26 at Chief Sealth High School in Seattle.

Twenty-six teams and numerous unattached runners took part in the event.

WIRC of the North Whidbey Park and Recreation District sent 24 competitors to the meet and 17 finished among the top eight and 88 percent earned personal records.

Next up is the regional competition at Spokane Falls Community College July 9 and 10.

Wicker, running in the intermediate girls division (15/16), grabbed Athlete of the Meet for WIRC by running PRs while winning the 2,000 steeplechase (7:40.78) and 800 (2:24); she was second in the 400 (1:01.22).

John Rodeheffer finished first in the intermediate boys 2,000 steeplechase (7:09.55) for the only other WIRC win. He also placed fifth in the 3,000 (9:42.61).

Laura Rodeheffer (midget girls, 11/12) claimed Most Exciting Finish by making up 40 meters in the final 100 to move from fifth to second in the 800 (2:40.69). She added a fourth in the 1,500 (5:24.33).

Jonalynn Horn claimed Most Improved honors, going from a 13:11 in the 3,000 three weeks ago to an 11:55 on Sunday.

Other WIRC results:

Sub-bantam (7/8) girls: Jaida Mason, 100, seventh, 17.68; 400, seventh, 1:33.38; long jump, seventh, 5-08.5; Emily Lamb, 100, 18.61; 400, 1:38.55; long jump, 4-08.25.

Sub-bantam boys: Noah Wiley, 100, 20.07; 200, 37.03; 400, 1:43.62.

Bantam (9/10) girls: Catherine Wicker, 200, 39.25; 1,500, 6:44.68; long jump, eighth, 9-07.75; Altanie Hansen, 100, 18.43; 400, 1:35.08.

Bantam boys: Micah Thompson, shot put, results unavailable; turbo javelin, seventh, 25-01.

Midget (11/12) girls: Kaitlyn Chelberg, 100, eighth, 14.44; 200, 31.19; 400, 1:10.80; Addie Hansen, 100, 15.45; 400, 1:13.15; Carolynn Wicker, 200, 31.87; 800, fifth, 2:42.32; 1,500, eighth, 5:37.12; Megan Keating, 400, 1:17.56; 800, 2:59.57; long jump, 9-10.25.

Midget boys: Oliver Hansen, 100, 16.80; 400, 1:18.51; Cullen Wood, 200, 32.31; 400, 1:15.88; turbo javelin, 64-01; Tyler Grehan, 400, 1:17.31; long jump, 10-06.5; turbo javelin, fifth (tie), 87; Michael Fisken, shot put, fifth, 23-09.5; turbo javelin, eighth, 68-08; Jacob Thompson, 400, 1:33.54; long jump, 8-04; turbo javelin, 38-02.

Youth (13/14) girls: Breanna Grehan, 100, 14.49; 200, 34.44; long jump, 11-11.75; Mallorie Mitchem, 800, seventh, 2:50.44.

Youth boys: Caleb Thompson, 400, 1:11.37; 1,500, fifth, 5:39.61; Dakota Powers, 3,000, fourth, 11:19.56.

Intermediate boys: Cole Zink, 800, sixth, 2:13.96; 1,500, 4:42.13.

Community Events, April 2014

Add an Event
We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Apr 16 edition online now. Browse the archives.