Sports

Coupeville, Oak Harbor prep athletes receive awards

Coupeville and Oak Harbor prep athletes recently received letter awards and all-league recognition.

Coupeville Baseball

Coach: Willie Smith.

Lettermen: senior Ian Smith; juniors Brandt Bodamer, Zach McCormick; sophomores Drew Chan, Ben Carlson, Paul Schmakeit; freshmen Jake Tumblin, Wade Schaef, Kurtis Smith, Ben Etzell, Gavin Keefe, Brian Norris.

Honors: Smith, first-team all-league.

Oak Harbor Baseball

Coach: Tyson VanDam

Lettermen: seniors Ryan Byrne, Justin Counts, Josh Evans, Matthew Jackson, Yale Rosen, Jay Stout, David Tillotson, Sam Wolfe; juniors Gabe Clark, Peter Franssen, Sam Glavick, Zach Zimmer; sophomores Cory Cameron, Jack Richter, Grant Schroeder, Austyn Walker.

Special awards: Rosen, Silver Slugger, co-Captain; Wolfe, co-Captain; Byrne, co-Most Improved; Glavick, co-Most Improved; Stout, Most Improved Pitcher; Cameron, Hustle Award.

Honors: Stout, three-time first-team all-league; Rosen, two-time first-team all-league; Wolfe, two-time second-team all-league; Byrne, second- team all-league; Evans, second-team all-league; Counts, honorable mention; Glavick, honorable mention; Clark, honorable mention.

Coupeville Tennis

Coach: Ken Stange.

Letter winners: Emily Burchfield, Lexi Blanchette, Brooke Monroe, Hannah Christensen, Amanda d’Al-meida, Jessica Riddle, Haley Marx, Jamie Price, Grayson Akins, Lexy Bennett, Holly Craggs, Rachael Parker, Emily Gallahar.

Special awards: Burch-field, co-MVP, co-Most Inspirational; Blanchette, co-MVP, co-Most Inspir-ational; Monroe, Captian; Christensen, Most Improv-ed.

Honors: Riddle/d’Ameida,  district doubles champion; Burchfield, second district singles; Blanchette, third district singles.

Oak Harbor Tennis

Coach: Horace Mells.

Letter winners: seniors Cady O’Dell, Jennifer Bowers, Clarissa Abadesco, Jordan Faralan, Kimberly Kerley, Ashley Leslie, Kelli Travenetti, Cassandra Gianino; others, Leonie Ross, Rachelle Muzones, McKenzie Schneider, Chel-sey McKenzie, Jordan Trask, Molly Van Dam, Jennifer Fremd, Shoko Yamaguchi, Shannon Neilon, Alexa Holmly, Belen Cifuentes.

Special awards: O’Dell, co-Captain; Bowers, co-Captain; Abadesco, Court Courage; Faralan, High Ball Killer.

Honors: O’Dell, fifth place divisional singles.

Coupeville Soccer

Coach: Paul Mendes.

Lettermen: seniors Grayson Knott, Andre Stone, Brendon Wilsey, Jack Caselden, Jesse Hallam, Nevin Miranda, Mike Waterman, Nic Anthony, Ben Hayes, Isaac Wacker; juniors Taylor Phillips, David Hefflinger, Dylan Tack, Zach Forland, Nate Foote (manager); sophomores Nathan Lamb, Skyler Martyn, Luke Pelant; freshmen Cody Burley, Sean Donley.

Special awards: Knott, co-Captain, MVP; Stone, co-Captain, Most Inspirational; Wilsey, Most Improved; Donley, Rockie of the Year.

Honors: Knott, first-team all-league; Hayes, first-team all-league; Stone, second-team all-league; Wacker, honorable mention.

Oak Harbor Soccer

Coach: Brian Thompson.

Lettermen: seniors Mich-ael Shevchuk, Michael Radka, Connor Melnick, Chance Gill, Stevie Bratt; juniors Vance Freitas,  Tucker Lundstrom; sophomores Isaiah Trower, Caleb Gatica-Cortes, Matt Jensen; freshmen Daniel Ross, Andrew Mitchell, Alexander Krantz, Caley Powers, Gavin Stewart, Kevin Silveira.

Special awards: Shev-chuk, co-Captain, Most Inspirational; Jensen, co-Captain; Tommy Murphy, Most Improved.

Honors: Shevchuk, first-team all-league, Gatica-Cortes, honorable mention.

Coupeville Track

Coach: Randy King.

Letter winners: Tyler King, Hunter Hammer, Dylan Ritchie, Mitch Pelroy, Stephen Edwards, Kyra Ilyankoff, Anna Bailey, Nicole Becker, Jai’Lysa Hoskins, Grace LaPoint, Megan Oakes, Cassidi Rosenkrance, Madison Tisa-McPhee.

Special awards: King, four-year participation; Ilyankoff, four-year participation.

Honors: King, four-time state qualifier (two state titles, four seconds), two school records (800, 1:55.34; 1,600, 4:12.97); Ilyankoff, three-time state javelin qualifier (placed second, third and fourth), school javelin record (129); Hammer, two-time state qualifier (sixth and two eighths), two school records (shot, 51-03.75; discus, 150-02); Pelroy, two-time state qualifier (ninth in 400); Tisa-McPhee, state qualifier (eighth in 100 hurdles).

Oak Harbor Track

Coaches: Jay Turner (boys), Eric Peterson (girls).

Lettermen (boys): seniors Aaron Boesch, Douglas Kim, Mike Kincy, Denzel Massey, Nate Miller, Nathan Schultz, Ian Sinchak.

Others: Josiah Miller, Conner Meyer, Chris Opdyke, Josh Schrum, Kevawn Brooks, Justin Everett, James Harrison, Cody Hernkind, Yolong Li, Josh McVey, Nate Miller, David Payne, Matt Reith, Cody Sanders, Zach Wallace, Noel Cheeseboro, Jayden Davilla, Jeremy Foster, Chris Hailer, Allen Hills, Terry Joll, Jon Lanningham, Sam Schultz, Dakota Sinchak, Carlton Johnson, Ray Quinday, Clayton Richardson, Sheyenne Sams.

Letter winners (girls): Seniors: Katelyn Bristow, Allison Duvenez, Shelby Kirk, Abigail Leete, Michelle Maxwell, Janessa Ramos, Adrianna Royal, Alexandra Weiss, Janelle Yoshimoto.

Others: Elizabeth Adkins, Christina Alexander, Chylah Bass, Jalani Bobo, Hannah Bressler, Nikki Blanchard, Lizzy Chase, Rachel Crow-ther, Heather Dale, Megan Duhrkopf, Ashley Everett, Nikita Ford, Faith Franssen, Kayleigh Harper, Olivia Hunt, Dominique Jackson, Mackenzie Jackson, Jember Jansen, Kelsey Johnson, Carkie Kenny, Alex Laiblin, Maura McKole, Brianna Quinn, Taylor VonGrey, Reanna Wynne, Christina Wicker, Sarah Young.

Special awards (boys): Miller, MVP; Crumpton, Most Improved; Johnson, co-Top Newcomer; Schrum, co-Top Newcomer.

Special awards (girls): Duvenez, Track Athlete of the Year; Ramos, sprinter MVP; Royal, distance MVP; Yoshimoto, thrower MVP; Wicker, co-Most Improved; Wynne, co-Most Improved.

State qualifiers (boys): Miller, 100, 200, triple jump (fifth in 200, sixth in triple jump); Miller, Johnson, Meyer, Opdyke, 4x400.

State qualifiers (girls): Duvenez, 300 hurdles (fifth); Royal, 800, 1,600 (sixth in 800); Ramos, long jump; Yoshimoto, javelin; Duvenez, Alexander, McKole, Wickers, 4x400; Alexander, Young, Bobo, Ramos, 4x200.

Coupeville Fastpitch

Coach: Jackie Calkins.

Letter winners: Alexis Trumbull, Madeline Rob-erts, Dana Haupt, Bessie Walstad, Breanna Messner, Roxi Piechowski, Autumn Stevenson, Danielle Rickard, Chelsea Huff, McKenzie Kooch, Julia Felici, Haley Sherman, Chevy Reyes, Sydney Aparicio.

Special awards: Trumbull, MVP; Roberts, Rockie of the Year; Haupt, Most Improved; Walstad, Most Inspirational; Messner, Coach’s Award.

Honors: Trumbull, honorable mention; Roberts, honorable mention.

Oak Harbor Fastpitch

Coach: Jess Weikle.

Letter winners: Abigail Rankin, Bailey Martinez, Nichelle Trumbull, Hannah Dolph, McKenzie DeMarsh, Ally McGuire, Amanda Pavey, Emily Saar, Samantha Zimmerman, Hannah Sal-mons, Morgan Young, Shawna Steele, Emily Hunt, Melinda Kelly (manager).

Special awards: Pavey, co-MVP; Steele, co-MVP; Rankin, co-Captain; Hunt, co-Captain.

Honors: Rankin, honorable mention; Trumbull, honorable mention; Steele, honorable mention.

Oak Harbor Boys Golf

Coach: Jeff Pryor.

Lettermen: seniors Judd Ford, Greg Martin, David Branch; others, Logan Faught, Quinnton Wallace, Caleb Knaack, Jake Nelson

Honors: Ford, four-time state qualifier, two-time first-team all-league; Martin, state qualifier; second-team all-league.

Oak Harbor Girls Golf

Coach: Andy Wesley.

Letter winners: Alyssa Siwa, Mara Cortez, Sasha Olson, Annie Leete, Hannah Vongrey, Breanna Roderos, Katie Brockway, Millie Goebel,  Marina Bankowski.

Special awards: Leete, Medalist, Rockie of the Year; Siwa, Most Improved.

Honors: Goebel, state qualifier, all-league; Leete, state qualifier, first-team all-league.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Jul 30 edition online now. Browse the archives.