Sports

Track: Oak Harbor to send 5 individuals, 3 relay teams to state

Five individuals and three relay teams will represent Oak Harbor at the state 3A track meet at Mount Tahoma High School May 26 to 28.

The Wildcats qualified by placing among the top three at the Northwest District meet at Shoreline Stadium May 18 and 20.

The Oak Harbor girls finished fourth overall in the 11-team district with 96 points; Shorewood won with 118.

The Wildcat boys placed fifth with 60 points; Everett won with 114.5.

Josiah Miller led the Oak Harbor showing at district by qualifying for state in four events.

He joined Carlton Johnson, Chris Opdyke and Connor Meyer to win the 4x400 relay (3:28.89); placed second in the 100 (11.16) and 200 (22.56); and third in the triple jump (41-05.25).

On the girls side, Oak Harbor earned titles from Janessa Ramos in the long jump (16-05.75) and Alison Duvenez in the 300 hurdles (46.32).

Adrianna Royal was second in the 1,600 (5:15.48) and third in the 800 (2:19.42).

Janelle Yoshimoto placed third in the javelin (104-10).

The Wildcat girls will also send two relay teams to state.

Oak Harbor placed second in the 4x200 with Sarah Young, Christina Alexander, Jalani Bobo and Ramos running 1:47.08.

Alexander, Duvenez, Maura McKole and Christina Wicker ran to third in the 4x400 (4:04.47).

Miller will enter state with the eighth-best 3A 100 time of 10.96. Duvenez is ranked seventh in the 300 hurdles at 46.32.

Other athletes scoring points at district for Oak Harbor are as follows:

Fourth (girls): Ramos, 100, 13.03; Wicker, 400, 1:00.43; 4x100 relay, Yoshimoto, Young, Alexander, Ramos, 51.23.

Fourth (boys): Josh Schrum, 800, 1:57.96; Matt Reith, 3,200, 9:54.39.

Fifth (girls): Duvenez, 100 hurdles, 16.46; Raeanna Wynne, 300 hurdles, 50.

Sixth (girls): Hannah Bressler, 800, 2:24.37; Wicker, 3,200, 11:47.53; Wynne, 100 hurdles, 16.56.

Sixth (boys): Aaron Boesch, 200, 23.06; Reith, 1,600, 4:33.81; Denzel Massey, high jump, 5-06.

Seventh (girls): McKole, 400, 1:01.82; Alex Laiblin, 1,600, 5:38.49; Abby Leete, 3,200, 12:00.82; Dominique Jackson, shot put, 34-05.

Seventh (boys): Boesch, 100, 11:32; Keon Crumpton, discus, 129-05; Josh McVey, pole vault, 11; 4x100 relay, Cody Hernkind, Johnson, Sheyenne Sams, Boesch, 50.45.

Eighth (girls): Elizabeth Adkins, discus, 90-08; Katelyn Bristow, long jump, 15-05.

Eighth (boys): Clayton Richardson, 800, 2:16.11.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Nov 1 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates