Sports

Track: Oak Harbor girls 4th, boys 5th in Wesco finals

The Oak Harbor girls team placed fourth and the boys fifth as the Wildcats picked up three individual firsts in the Wesco 3A championship track meet at Wildcat Memorial Stadium May 11 and 13.

Shorecrest earned the girls title with 173 points; Oak Harbor recorded 145. Everett took the boys crown with 178; Oak Harbor tallied 78.

Christina Wicker and Allison Duvenez paced the girls. Wicker won the 400 (59.31), was sixth in the 3,200 (11:42.03) and ran with Duvenez, Christina Alexander and Maura McKole to finish second in the 4x400 relay (4:08.8).

Duvenez (46.63) led a 1-2 Oak Harbor finish in the 300 hurdles with Raeanna Wynne (48.73) and placed fourth in the 100 hurdles (16.46), one spot ahead of Wynne (16.56).

Janessa Ramos also had a strong meet, joining Sarah Young, Jalani Bobo and Alexander to win the 4x200 relay (1:50.93), finishing third in the 100 (12.9), fifth in the long jump (15-03.75) and third in the 4x100 relay with Janelle Yoshimoto, Bobo and Young (51.51).

Yoshimoto also took second in the javelin (105.08.75).

Adrianna Royal grabbed thirds in the 800 (2:23.06) and 1,600 (5:15.47) and seventh in the 3,200 (11:52.51).

Josiah Miller earned the boys only win, taking the triple jump (41-11.5), and nabbed second in the 100 (10.96), 200 (22.39) and 4x400 relay (3:30.02) with Carlton Johnson, Chris Opdyke and Justin Everett.

Johnson, Everett, Cody Hernkind and Aaron Boesch placed fourth in the 4x100 relay (45.56), and Oak Harbor received fifths from Opdyke (400, 52.22), Josh Schrum (800, 2:02.97) and Kevawn Brooks (javelin, 149-03).

The Wildcats take part in the district track meet at Shoreline Stadium Wednesday, May 18, at 3:30 p.m. and Friday, May 20, at 5.

Other top eight finishes by Oak Harbor at the Wesco meet:

Fifth (girls): Alexander, 200, 27.59; McKole, 400, 1:02.42.

Sixth (girls): Young, 200, 27.89.

Sixth (boys): Matt Reith, 3,200, 9:52.78.

Seventh (girls): Dominique Jackson, discus, 90-06.5; shot put, 31-02; Alexander, 100, 13.37; Bobo, 200, 28.4; Jember Jansen, 400, 1:03.32; Hannah Bressler, 800, 2:32.19; 1,600, 5:29.85; Katelyn Bristow, triple jump, 30-09.75.

Seventh (boys): Conner Meyer, 800, 2:05.91; Reith, 1,600, 4:35.04; Hernkind, triple jump, 39-04; Keon Crumpton, discus, 125-11.

Eighth (girls): Alex Laiblin, 3,200, 12:01.82.

Eighth (boys): Boesch, 100, 11.32.

Wesco 3A championship team scores:

Girls: Shorecrest 173, Glacier Peak 168.5, Shorewood 158, Oak Harbor 145, Everett 91.5, Meadowdale 53, Lynnwood 24, Mountlake Terrace 9.

Boys: Everett 178, Shorecrest 149, Glacier Peak 136, Shorewood 86, Oak Harbor 78, Lynnwood 72, Mountlake Terrace 54, Meadowdale 25.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 29 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates