Sports

Track: Oak Harbor, Coupeville athletes shine as Wildcats win Westling

Aaron Boesch, right, hands off to Carlton Johnson in the first exchange in Oak Harbor’s 4x100 relay win. - Jim Waller / Whidbey News-Times
Aaron Boesch, right, hands off to Carlton Johnson in the first exchange in Oak Harbor’s 4x100 relay win.
— image credit: Jim Waller / Whidbey News-Times

Led by MVP-winners Janessa Ramos and Josiah Miller, the Oak Harbor track teams overwhelmed the competition at the Westling Invitational at South Whidbey High School Saturday, April 23.

Oak Harbor crushed the competition in the seven-team girls meet, scoring 293 points. Meadowdale was a distant second with 95 points, followed by South Whidbey (80), Mariner (58), Coupeville (55), Bush (49) and Alberni (25).

The Wildcats boys collected 223 points, Mariner 117, South Whidbey 94, Meadowdale 91, Coupeville 42, Alberni 37 and Bush 24.

The small Coupeville squads didn't have the numbers to compete for the team titles, but several individuals had an outstanding meet.

The Wolves' Hunter Hammer threw to wins in the shot put (46-04) and discus (14407). Tyler King, one of the state's premier distance runners, competed in only one event, the 800, and won in 1:56.26. Kyra Ilyankoff won the javelin (107-01) and finished third in the shot (31-04).

Oak Harbor's Ramos received the Most Valuable Female Athlete honor by winning the 100 (13.14), 200 (26.79) and long jump (15-06) and running on the winning 4x100 relay team with Janelle Yoshimoto, Jalani Bobo and Christina Alexander (51.45).

Miller's MVP award came from winning the 100 (11.2) and 200 (22.61); joining Aaron Boesch, Carlton Johnson and Sheyenne Sams to win the 4x100 relay (44.38); and placing second in the triple jump (39-06).

The Oak Harbor girls won every running event and earned double wins from Christina Wicker (400, 1:00.75; 800, 2:25.41), Adrianna Royal (1,600, 5:22; 3,200, 12:16.71) and Allison Duvenez (100 hurdles, 16.83; 300 hurdles, 47.58).

Bobo, Ciera Wiser, Raeanna Wynne and Yoshimoto took the 4x200 relay (1:55.74); Maura McKole, Duvenez, Alexander and Wicker won the 4x400 relay (4:16.4); and Heather Dale, Abby Leete, Taylor VonGrey and Ashley Everett were first in the distance medley relay (13:50.8).

The Oak Harbor boys received other firsts from Matt Reith (3,200, 10:46.75); Josh McVey (pole vault, 10); and the 4x400 relay team of Conner Meyer, Johnson, Sams and Justin Everett (3:43.4).

For Coupeville, Mitch Pelroy was second in the 400 (53.39) and fifth in the 100 (11.64), and Madison Tisa-McPhee was third in both hurdle races (100, 17.22; 300, 50.42).

Oak Harbor goes to Snohomish Thursday, April 28, at 3:30 p.m. in the final regular-season meet. It will host the Wesco 3A championships May 11 and 13.

Coupeville heads to Lakewood with Sultan Friday, April 29, at 4 p.m. and will send several athletes to the Shoreline Invitational Saturday, April 30.

Other top-10 finishes by Coupeville athletes at the Westling Invitational were earned by Larry Hurlburt (10th, 1,600, 5:13.54), Jai'Lysa Hoskins (fifth, 100, 13.78; third, 200, 28.06), Grace LaPoint (fourth, javelin, 97-11; sixth, 400, 1:06.75), Anna Bailey (ninth, 400, 1:08.33; 10th, javelin, 63-09), Megan Oakes (seventh, 1,600, 6:39.4), Sarah Goodman (eighth, 1,600, 7:16.8), Nicole Becker (ninth, long jump, 11-02), Joye Jackson (10th, long jump, 10-11.5) and the 4x200 relay team (third, Bailey, Becker, Hoskins, LaPoint, 2:01.21).

Other top-10 finishes by Oak Harbor athletes:

Second (girls): Alexander, 100, 13.6; 200, 27.73; Hannah Bressler, 800, 2:37.51; 1,600, 5:34.4; Leete, 3,200, 12:17.38; Wynne, 300 hurdles, 50.14; Yoshimoto, javelin, 102-07; Kayleigh Harper, high jump, 4-08; Katelyn Bristow, triple jump, 31-05.

Second (boys): Boesch, 100, 11.28; long jump, 19-04; Reith, 1,600, 4:35.07; Keon Crumpton, discus, 112-03; Kevawn Brooks, javelin, 153-07; Sam Schultz, high jump, 5-06.

Third (girls): Jember Jansen, 400, 1:03.67; 800, 2:40.1; Alex Laiblin, 1,600, 5:41.1; 3,200, 12:46.71; Brianna Quinn, pole vault, 6-06; Yoshimoto, long jump, 14-08.5; Chylan Bass, triple jump, 30-11.5.

Third (boys): Boesch, 200, 23.05; Meyer, 400, 54.24; Josh Schrum, 800, 2:09.15; 1,600, 4:43.52; Cody Sanders, 300 hurdles, 50.98; Denzel Massey, high jump, 5-06; distance medley relay, Adriel Eckart, Nathan Wagner, Nate Miller, Chris Opdyke, 12:12.5.

Fourth (girls): McKole, 400, 1:04.41; Wynne, 100 hurdles, 17.32; Dominique Jackson, shot, 31-00.25; discus, 96; Faith Franssen, high jump, 4-04; Olivia Hunt, triple jump, 24-08.5.

Fourth (boys): Meyer, 800, 2:09.2; David Payne, 110 hurdles, 19.65; 300 hurdles, 52.23; Cody Hernkind, high jump, 5-06; Jon Lanningham, triple jump, 36-07.5.

Fifth (boys): Johnson, 200, 23.88; Everett, 400, 55.28; Clayton Richardson, 1,600, 4:59.64; Sanders, 110 hurdles, 19.99; Allen Hills, long jump, 17-06.5.

Sixth (girls): Bobo, 200, 28.54; Dale, 800, 2:43.9; Jackie Dejesus, 300 hurdles, 54.78; Bristow, long jump, 14-04.

Sixth (boys): Johnson, 100, 11.76; Miller, 3,200, 11:48.6; Schultz, 110 hurdles, 20.02; Brent Ryan, discus, 101-10.

Seventh (girls): Bobo, 100, 13.85; Dejesus, 100 hurdles, 18.45; Elizabeth Adkins, discus, 84-02.

Seventh (boys): Noel Cheeseboro, 400, 56.1; Zach Wallace, javelin, 120-07.

Eighth (girls): Nikita Ford, javelin, 74-05.

Eighth (boys): Sams, 100, 12.08; 200, 24.86; Richardson, 800, 2:18.81; Dakota Sinchak, javelin, 110-07.

Ninth (boys): Lanningham, long jump, 16-01.5; Ian Sinchak, triple jump, 33-07.5.

 

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Oct 29 edition online now. Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates