Sports

Track: Wildcat boys, girls capture 3-team meet

Both the Oak Harbor boys and girls track teams captured first in a three-team meet at Wildcat Memorial Stadium Thursday, April 14.

The boys tied Cascade with 63 points and Monroe followed with 51.

The Wildcat girls won easily with 94.5 points over Cascade, 49, and Monroe, 39.5.

Josiah Miller was a triple winner for the boys (100, 11.36; 200, 22.86; triple jump, 41-07) and placed second in the 4x400 relay (3:38.49) with Carlton Johnson, Noel Cheeseboro and Aaron Boesch.

Oak Harbor earned other firsts from Matt Reith (3,200, 10:28.21), Boesch (long jump, 19-05), Jeremy Foster (shot put, 43-11), Josh McVey (tie, pole vault, 10) and the 4x100 relay team (Cody Hernkind, Johnson, Sheyenne Sams, Justin Everett, 46.62).

Dominique Jackson was a double winner for the Oak Harbor girls, taking the shot put (31-04) and discus (103-04.5).

Christina Alexander (100, 13.66), Allison Duvenez (300 hurdles, 47.72), Christina Wicker (1,600, 5:33) and Maura McKole (400, 1:03.97) each won individual events and then teamed up to win the 4x400 relay (4:23.26).

The Wildcats also received wins from Janessa Ramos (long jump, 15-09.75) and Katelyn Bristow (triple jump, 31-04).

In other track news, Duvenez was named both the Washington  Interscholastic Activities Association/Seattle Times 3A and the Everett Herald Athlete of the Week for earning two firsts and helping the Oak Harbor girls win the 26-team Solberg Invitational in Bellingham April 9.

Oak Harbor and Marysville-Pilchuck compete at Arlington Thursday, April 21, at 3:30 p.m.

Following are other Oak Harbor top-five finishes:

Second (boys): Boesch, 100, 11.68; 200, 23.59; Mike Kincy, 800, 2:18.58; Josh Schrum, 1,600, 4:47.73; 3,200, 10:49.84; 4x100 relay, Julian Faralan, Jayden Davilla, Ian Sinchak, Cameron Hartley, 47.66.

Second (girls): Ramos, 200, 28.19; Jember Jansen, 400, 1:04; Hannah Bressler, 1,600, 5:45.33; Wicker, 3,200, 11:48.83; Duvenez, 100 hurdles, 17.28; Kayleigh Harper, high jump, 4-10; Sarah Young, long jump, 15-03.5; Chylan Bass, triple jump, 30-04; Elizabeth Adkins, discus, 96-11; Janelle Yoshimoto, javelin, 94-01.

Third (boys): Clayton Richardson, 800, 2:23.28; Kevawn Brooks, javelin, 138-04.

Third (girls): Ramos, 100, 13.91; Alexander, 200, 28.76; Alex Laiblin, 400 (tie), 1:09.92; Abby Leete, 400 (tie), 1:09.92; 3,200, 11:58.03; Taylor VonGrey, 1,600, 6:00.83; Yoshimoto, long jump, 15-01; Ciera Wiser, 86-11.5; 4x400 relay, Bressler, Jackie Dejesus, Raeanne Wynne, Jansen, 4:46.31.

Fourth (boys): Reith, 400, 56.91; Wyatt Homola, 800, 2:25.66; 4x400 relay, Dakota Sinchak, Everett, Davilla, Sams, 3:54.43.

Fourth (girls): Leete, 3,200, 12:04.17; Wynne, 100 hurdles, 18.26; Bristow, long jump, 15.

Fifth (boys): Johnson, 100, 11.85; 200, 24.46; Nate Miller, 800, 2:29.62; David Payne, 110 hurdles, 20.26; Denzel Massey, high jump, 5-04; Brooks, discus, 98.

Fifth (girls): Young, 100, 14.17; 200, 29.11; Leete, 800, 2:42.86; Bressler, 3,200, 12:13.42; Wynne, 300 hurdles, 52.53; Olivia Hunt, triple jump, 29-07.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the Dec 20
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates