Sports

Track: Wildcat girls 1st, boys 2nd at Shoreline

The Oak Harbor High School girls placed first and the boys second in track action Thursday, April 7, at Shoreline Stadium.

The Wildcat girls defeated Shorecrest, Shorewood and Shoreline Christian 113-98-57-6. Shorecrest took the boys meet over Oak Harbor and Shorewood 121-79.5-60.5.

The Oak Harbor girls received firsts from Alex Laiblin (1,600 meters, 5:52.8), Abby Leete (3,200, 12:06.4), Allison Duvenez (300 hurdles, 48.81), Janelle Yoshimoto (javelin, 101-02), Janessa Ramos (long jump, 15-10.5), 4x100 relay (Sam Hawkins, Ramos, Yoshimoto, Christina Alexander, 51.79) and the 4x400 relay (Christina Wicker, Jember Jansen, Duvenez, Maura McKole, 3:05).

Winners for the boys were Josiah Miller (200, 22.92), Matt Reith (3,200, 10:39.61) and the 4x400 relay (Noel Cheeseboro, Chris Opdyke, Mike Kincy, Carlton Johnson, 2:22.92).

Oak Harbor and Coupeville compete at the Birger Solberg Invitational Saturday, April 9, in Bellingham at 10 a.m.

Other top-six finishes for Oak Harbor athletes:

Second (girls): Ramos, 100, 13.07; 200, 27.39; Adrianna Royal, 800, 2:27.62; 3,200, 12:06.6; Duvenez, 100 hurdles, 17.07; Kayleigh Harper, high jump, 4-10; Katelyn Bristow, triple jump, 31-09; Dominique Jackson, discus, 104-04.

Second (boys): Miller, 100, 11.23; Aaron Boesch, 200, 23.26; Opdyke, 400, 53.58; Josh Schrum, 800, 2:09.69; Jeremy Foster, shot, 42-09; Josh McVey, pole vault, 9; 4x100 relay, Boesch, Justin Everett, Miller, Johnson, 44.69.

Third (girls): Alexander, 100, 13.4; 200, 27.7; Wicker, 400, 1:03.36; Heather Dale, 1,600, 6:07; Laiblin, 3,200, 12:09.8; Raeanna Wynne, 100 hurdles, 17.34; Yoshimoto, long jump, 14-09; Ciera Wiser, triple jump, 29-07; 4x200 relay, McKole, Brianna Quinn, Wiser, Jalani Bobo, 1:57.74.

Third (boys): Boesch, 100, 11.39; shot, 40-06.5; Reith, 800, 2:09.8; Schrum, 1,600, 4:51.5; Kevawn Brooks, javelin, 136-10; Sam Schultz, high jump, 5-02; Miller, triple jump, 37-09.5.

Fourth (girls): Royal, 400, 1:04.43; Lizzy Chase, 1,600, 6:07.3; Hannah Bressler, 3,200, 12:37.2; Chylan Bass, triple jump, 28-07.5.

Fourth (boys): Conner Meyer, 400, 53.58; 800, 2:11; John Kaltenbach, 1,600, 4:58.4; Brent Ryan, discus, 103-02; Allen Hills, long jump, 17-05; 4x100 relay, Jayden Davilla, Sheyenne Sams, Cameron Hartley, Cheeseboro, 47.74.

Fifth (girls): Hawkins, 100, 13.71; 200, 29.48; Bressler, 800, 2:41.12; Jackson, shot, 30-03.

Fifth (boys): Mitch Jackson, 3,200, 12:09.14; Everett, shot, 36-07.

Sixth (girls): Yoshimoto, 100, 13.72; Rachel Crowther, 400, 1:13.62; Jansen, 800, 2:44.23; Carlie Kenny, 1,600, 6:25.4; Hawkins, shot, 28-02; Nikita Ford, javelin, 85-04; Olivia Hunt, triple jump, 27-06.

Sixth (boys): Johnson, 200, 24.08; Kincy, 400, 57.12; David Payne, 110 hurdles, 20.22; 300 hurdles, 54.77; David Nunez, shot, 36-04; Ray Quinday, discus, 99-07; Denzel Massey, high jump, 5-02; Cody Hernkind, triple jump, 35-01.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the Nov 22
Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Browse the archives.

Friends to Follow

View All Updates