Sports

Track: Oak Harbor girls win, boys finish 2nd

The Oak Harbor girls finished first and the boys second in a three-team track meet at Wildcat Memorial Stadium Thursday, March 24.

The Wildcat girls topped Lake Stevens and Stanwood 81-56-49.

Lake Stevens won the boys meet over Oak Harbor and Stanwood 110.16-45.33-25.5.

Allison Duvenez led the girls with wins in both hurdle events (100, 17.01; 300, 47.83); and Josiah Miller paced the boys with a trio of wins (100, 11.37; 200, 22.87; triple jump, 41-05).

Other winners for the girls were Christina Wicker (400, 1:02.38), Janessa Ramos (100, 13.14), Adrianna Royal (1,600, 5:37.18), Katelyn Bristow (triple jump, 31-07) and the 4x100 relay team (Sam Hawkins, Ramos, Janelle Yoshimoto, Christina Alexander, 53.44).

Matt Reith (3,200, 10:33.72) and Jeremy Foster (shot put, 43-07) also earned firsts for the boys.

Oak Harbor and Shoreline go to Shorewood Thursday, April 7, at 3:30 p.m.

Other top-five finishes by Oak Harbor girls:

Second: Alexander, 100, 13.49; 200, 27.77; Maura McKole, 400, 1:04.66; Royal, 800, 2:30.84; 3,200, 11:49.02; Raeanna Wynne, 100 hurdles, 17.3; 300 hurdles, 52.51; 4x100 relay, Jalani Bobo, Bristow, Sarah Young, Ashley Everett, 54; 4x200 relay, Ciera Wiser, Bobo, McKole, Yoshimoto, 1:53.5; 4x400 relay, Jember Jansen, Duvenez, Wicker, McKole, 4:18.41; Ramos, long jump, 15-09.

Third: Ramos, 200, 27.87; Wicker, 800, 2:33.13; Alex Laiblin, 1,600, 5:52.61; Kayleigh Harper, high jump, 4-08; Yoshimoto, javelin, 105-09.5.

Fourth: Young, 200, 28.43; Jansen, 400, 1:05.59; Abby Leete, 3,200, 12:16.64.

Fifth: Young, 100, 13.8; Bobo, 200, 28.84; Lizzy Chase, 400, 1:09; Jackie Dejesus, 100 hurdles, 19.66; 4x400 relay, Hannah Bressler, Wynne, Megan Duhrkopf, Dejesus, 4:48.5; Alexander, long jump, 14-08; Wiser, triple jump, 28-02; Chylin Bass, triple jump, 28-02; Dominique Jackson, shot put, 30-10; discus, 104-04.

Other top-five finishes by Oak Harbor boys:

Second: Aaron Boesch, 100, 11.46; Chris Opdyke, 400, 52.77; Reith, 1,600, 4:41.53; 4x100 relay, Boesch, Justin Everett, Miller, Carlton Johnson, 45.02.

Third: Boesch, 200, 23.6; Josh Schrum, 1,600, 4:50.93.

Fourth: John Kaltenbach, 1,600, 4:53.03; 3,200, 10:58.57; 4x400 relay, Schrum, Johnson, Connor Meyer, Opdyke, 3:55.91; Cody Hernkind, high jump, 5-06; Everett, pole vault, 9; Boesch, shot put, 39-11.

Fifth: Mike Kincy, 400, 56.35; Schrum, 800, 2:10.21; 4x100 relay, Cameron Hartley, Noel Cheeseboro, Hernkind, Ian Sinchak, 47.19; 4x400 relay, Cheeseboro, Sinchak, Jayden Davilla, Hartley, 3:59.37; Sam Schultz, high jump, 5-04; Ray Quinday, discus, 102-04; Devawn Brooks, javelin, 141-01.

We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.
blog comments powered by Disqus

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Aug 30 edition online now. Browse the archives.