Community

Anderson tops at Oak Harbor Library's Teen Art Show

Patrick Anderson, a senior at Oak Harbor High School, was honored with the “Best of Show” award for his metal works art project at the Oak Harbor Library’s Teen Art Show last month.

Top honors in the middle school category went to Cierra Rutter of North Whidbey Middle School.

Nearly 300 people attended the Dec. 12-14 event. Attendees were allowed to vote for their favorite works  in different categories in the high school division and overall work in middle school.

The winners:

MIDDLE SCHOOL

Overall

1st: Cierra Rutter, untitled portrait of a girl, North Whidbey Middle School.

2nd: Tanzi S. Blackmer, “Dalek,” Oak Harbor Middle School.

3rd: Lauren Rowley, untitled caterpillar photo, Oak Harbor Christian School.

4th: Mia Miller, untitled alien portrait, North Whidbey Middle School.

5th: Nathan Chism, Oak Harbor Middle School.

Honorable Mention

Belinda Larcena, “Muffcakian Sunset,” Oak Harbor Middle School; Mia Miller, untitled turtle drawing, North Whidbey Middle School; Cierra Rutter, untitled girl and light bulbs, North Whidbey Middle School; Magdaline M. Fink, “Beauty and a Beast,” Oak Harbor Middle School; Kyle T. Hunt, “Caps,” Oak Harbor Middle School;

Jordan W. Bell, “Marley,” Oak Harbor Middle School; Brooke M. Whelpley, “Pongo Scruffles II,” Oak Harbor Middle School; Samantha Hines, “The Flower Queen,” Oak Harbor Middle School; Megan Flood, “World Peace,” Oak Harbor Middle School; Baelee M. Whitinger, “Logan,” Oak Harbor Middle School; John Fahey, “The Pyramid,” Oak Harbor Middle School.

HIGH SCHOOL

Best of Show

Patrick Anderson, “The Essence of Life.”

Ceramics

1st: Heather Anderson, “9-Ball. 2nd: Devynn Williams, Untitled. 3rd: Dakota Kinonen, Untitled. 4th: Alex Krantz, “Pitcher and Cups.” 5th: Maddie Rosenfelt, “Owl.”

Honorable Mention

Lorella Frederick, “Das Boot;” Lance Garon, “Medusa;” Jessica Busig, “Brush;” Jackie DeJesus,   “Strawberry Shortcake;” Haron Jefferson, “Frog Cup;” Keiko Betcher, “Cosine, Tangent, and Secant.”

Metalwork

1st: Macy Racca Mullen, “Mermaid.” 2nd: Lexi Jones, “The Claw.” 3rd: Katelynn Coker, “The Classy Cat.” 4th: Ziwei Peng, “Timepiece.” 5th: Dominika Urminska, “Boy or Elephant?”

Honorable Mention

Angela Morse, “Leaves;” Jacob Dalton, “Family Origins;” Mason Dieter, “Funky Eagle;” Aubrey Lock, “Two Leaves;” Rionesia Colter, “Rage;” Hanna Rench, “My Turtle.”

2-Dimensional

1st: Aaron Kelly, “Seattle.” 2nd: Caiti Woodward, “Sight.” 2nd: Taylor Yancey, “Thin.” 3rd: Haley Garden, “Fear.”  4th: Angela Morse, “Two Cats.” 5th: Megan Winans, “Under the Sea.”

Honorable Mention

Kelsey Krueger, “Drown With Me;” Mollie Briddell, “Twins;” Ben Danielson, “Brucie;” Kandra Querubin, Untitled; Aaron Skiff, “Livingston;” Terri Mack, “Audrey Hepburn;” Soria Araucto, “Russian Moonshine;”  Rebecca Pabona, “Summer Surf;” Terri Mack, “Decay;” Jessica Busig, “George;” Maria Escobedo, “Still Life;” Cassidy Rydell, “The Piano;” Chris Stolemeier, “Galactic Turtle.”

 

Community Events, April 2014

Add an Event
We encourage an open exchange of ideas on this story's topic, but we ask you to follow our guidelines for respecting community standards. Personal attacks, inappropriate language, and off-topic comments may be removed, and comment privileges revoked, per our Terms of Use. Please see our FAQ if you have questions or concerns about using Facebook to comment.

Read the latest Green Edition

Browse the print edition page by page, including stories and ads.

Apr 16 edition online now. Browse the archives.